دیلی میل فاش ساخت: ناوگان نفت‌کش‌های حکومت ایران با قاچاق نفت به چین پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای تهران  است

به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی‌میل ،  ۱۲۳ نفتکش ایرانی را که با دور زدن تحریم‌ها، نفت را در بازار سیاه به صورت قاچاق به چین می‌فروشند، پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران خواند و افزود: رژیم ایران ناوگان کشتیرانی خود را طی یک سال دو برابر کرده است.

این روزنامه نوشته است : حکومت ایران  نفتکش‌های خود را با پرچم کشورهای دیگر به چین اجازه می‌دهد تا روزانه یک میلیون بشکه نفت را به صورت قاچاق خریداری کند.

همزمان کارشناسان اطلاعاتی هم تایید کردند که توسعه ناوگان کشتیرانی ایران نشان می‌دهد که تهران با وجود محدودیت‌های بین المللی، در حال توسعه توانایی هسته‌ای خود است.

این روزنامه بریتانیایی تاکید کرده است که  ناوگان ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها از یک سری تکنیک‌ها استفاده می‌کند، از جمله ثبت کشتی‌ها در کشورهای کوچکی که توانایی نظارت بر نفتکش‌هایی که پرچم‌شان را استفاده می‌کنند، ندارند.

کشتی‌های ایرانی همچنین برای پرهیز از شناسایی شدن به هنگام لنگر انداختن در مناطق ممنوعه، سیستم موقعیت‌یاب (جی‌پی‌اس) کشتی را دستکاری می‌کنند.

این نفتکش‌ها همچنین از طریق تعویض پرچم‌ کشورهای مختلف سعی می‌کنند هویتشان را پنهان کنند.

در ادامه گزارش دیلی‌میل، آمده است که در حال حاضر نفتکش‌هایی که ۱۸ میلیون بشکه نفت ایران را حمل می‌کنند، به نظر می‌رسد در دریای جنوبی چین مستقر باشند.

بر اساس گزارش مرکز اتحاد علیه ایران هسته‌ای به مدیریت مارک والاس، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، چین برخلاف تحریم‌های آمریکا، طی شش ماه گذشته معاملات مخفی خود با ایران را در دریا افزایش داده است تا به فعالیت هسته ای ایران کمک کند.

نفتکش‌های نامبرده شده مجموعا می‌توانند حدود ۱۰۰ میلیون بشکه نفت خام و ۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی را به ارزش ۵/۵ میلیارد دلار جابه‌جا کنند.

علاوه بر چین، سوریه و امارات عربی متحده از دیگر خریداران نفت ایران هستند.

سر ایور روبرت، مشاور ارشد در مرکز اتحاد علیه ایران هسته‌ای، گفته است :  حجم نفتی که چین در بازار سیاه از ایران خریداری می‌کند که امکان را به جمهوری اسلامی می‌دهد تا ارز مورد نیازش را تامین کند، برنامه هسته‌ای خود تقویت کند و برنامه حمایت از تروریسم را در خارج از کشور دنبال کند.