دیوار آرامگاه یعقوب لیث را ویران کردند تا یک مکان دینی اسلامی را کمی بیشتر گسترش دهند

 

 

 


دیوار آرامگاه یعقوب لیث صفاری، شخصیت ملی ایرانیان، به دستور مقامات رژیم و برای گسترش یک مکان دینی اسلامی تخریب شد.
یعقوب لیث صفاری نخستین شهریار ایرانیِ احیاگر زبان پارسی در دربار خود بعد از تسلط اسلام بر ایران بود، که سلسله صفاریان را در شرق ایران برپا ساخت. این نخستین حکومت ایرانی پس از فروپاشی شاهنشاهی ساسانیان بود
اکنون اعلام می شود که دیوار آرامگاه او بدستور سازمان میراث فرهنگی در دزفول تخریب شد. این در حالیست که  ستاد عتبات عالیا ت حکومت اعلام کرده بود  که با کمک دولت طرح توسعه مکان دینی موسوم به طفلان مسلم بن عقیل اجرا شده است و  در این طرح مساحت این مکان دینی ۶ برابر شده  و ۲۳ هزار مترمربع افزایش یافته است .
مهدی شیربُتی، پیمانکار جدید مرمت و ساماندهی آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت که این دیوار به دلیل یک اشتباه تخریب شده و ناظر پروژه پس از این اتفاق تغییر کرده است.
آرامگاه یعقوب لیث صفاری به علت عدم توجه میراث فرهنگی حکومت ایران چندین بار بازسازی شده که بخشی از بنای فعلی آن متعلق به دوران سلجوقیان و بخشی متعلق به قاجاریان است.این آرامگاه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در روستای شاه‌آباد در ده کیلومتری دزفول درون محوطه تاریخی جندی‌شاپور قرار دارد.
یعقوب لیث صفاری، با نام اصلی رادمان پور ماهک یا به شکل رایج در پارسی میانه، رادمان ماهکان (رادمان پسر ماهک) یک پادشاه ایرانی و بنیان‌گذار دودمان صفاریان در سیستان بود. او شهر زرنج را به پایتختی برگزید. وی با موفقیت بخش‌های بزرگی از جهان ، شامل کشورهای امروز ایران، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح نمود. یعقوب لیث را نخستین شهریار ایرانیِ احیاگر زبان پارسی، پس از فروپاشی شاهنشاهی ساسانیان می‌دانند.

یک دیدگاه

Comments are closed.