دیوان عالی اسرائیل: حتی بانوی عربی که از خشونت فلسطینی جانبداری می کند، می تواند وارد پارلمان شود

خانم یزبک سیاستمدار عرب اسرائیلی که علیرغم دیدگاه های تند او، دیوان عالی عدالت وی را از شرکت در انتخابات محروم نساخت

دیوان عالی عدالت اسرائیل رای داد که یک بانوی سیاستمدار عرب که ظاهرا از یک تروریست لبنانی در کشتین یک نوزاد اسرائیل جانبداری کرده بود، می تواند در انتخابات آینده اسرائیلی نامزد باشد و شیوه بیان مطلبی که گفته در حد تشویق ترور نبوده است. این حکم دیوان عالی اسرائیل موجب خشم جناح راستگر در اسرائیل گردید که از دستگاه قضایی گله کرد که به خشونت گرایان عرب امکان می دهد وارد پارلمان اسرائیل شوند. در مقابل، همین دیوان عالی، شرکت چند سیاستمدار اسرائیلی در انتخابات پارلمانی را ممنوع ساخت، زیرا آن ها در اظهارات خود، به کینه پراکنی پرداخته بودند که با قوانین اسرائیل مغایرت دارد.

خانمی که موضوع صلاحیت او خبرسازی شد، هیبا یَزبَک نام دارد که در پارلمان کنونی نیز فعال است و از سیاستمداران افراط گرای عرب در جامعه اسرائیلی محسوب می شود.

خانم یزبک در حساب کاربری خود در فیس بوک از یک تروریست لبنانی به نام سمیر قنطار ظاهرا پشتیابی کرده بود. قنطار تروریستی بود که حدود سی سال پیش از لبنان خود را به ساحل اسرائیل رسانید و وارد خانه ای شد و نوزادی را با دستان خود خفه کرد و در دادگاه اسرائیل به سی سال زندان محکوم گردید، ولی در چارچوب مبادله زندانیان، پس از ۲۵ سال آزاد گردید و خود را تحت حمایت حکومت اسلامی ایران قرار دارد.

سمیر قنطار هنگامی که همراه یک هیات نظامی ایرانی از نواحی مرزی سوریه با اسرائیل دیدن می کرد، هدف قرار گرفت و به هلاکت رسید.

 

در دیوان عالی اسرائیل، شکایت بران گفتند که دفاع خانم یزیک از چنین قاتل ناانسانی، باید موجب محرومیت او از شرکت در انتخابات پارلمانی باشد. ولی خانم یزبک با ارائه یک رشته توضیحات برای قضات، آن ها را متقاعد ساخت که به طور اصولی با ترور و خشونت مخالفت می ورزد و اگر سخنی درباره سمیر قنطار به روی کاغذ آورده، به هدف دفاع از او نبوده است