دیوان عالی ایالات متحده دادخواهی پرزیدنت ترامپ را رد کرد و عملا پیروزی بایدن نهایی شد

پرزیدنت ترامپ از تصمیم دیوان عالی قضایی در آن کشور در رد دادخواهی خویش به شدت گله کرد و حکم قضات را “بزدلانه و غیرمسوولانه” نامید. این واکنش رئیس جمهوری آمریکا که به صورت یک پیام توییتری انتشار یافت، در پاسخ به رای روز گذشته قضات دیوان عالی ایالات متحده بود که دادخواهی او را در مورد قوع تقلبات بسیار در جریان رای گیری و شمارش آراء انتخابات اخیر ناوارد دانست.

در حکم دیوان عالی، که دیروز (آدینه) انتشار یافت آمده است که از نظر حقوقی، دیوان عالی دادگاه های ایالتی در آمریکا به طور مستقل عمل می کنند و آراء آن ها در مورد انتخابات، نمی تواند مورد بازنگری دیوان عالی ایالات متحده قرار گیرد.

دیوان عالی آمریکا درخواست تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ را در مورد بازنگری در نتایج انتخابات در ایالت تگزاس و چهار ایالت میشیگان، ویسکانسین، پنسیلوانیا و جورجیا را به اتفاق آرا رد کرد.

دیوان عالی تایید کرد که جو بایدن،  در چهار ایالت میشیگان، ویسکانسین، پنسیلوانیا و جورجیا به پیروزی رسیده است.

پرزیدنت ترامپ در پیام توییتری خود در واکنش به این حکم دیوان عالی فدرال آمریکا، آن را “زیر پا گذاشتن حق و عدالت” توصیف کرد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته یک بانوی حقوقدان را که طرفدار جمهوری خواهان توصیف شده بود به عضویت دیوان عالی فدرال منصوب کرد و بدین سان، محافظه کاران از اکثریت برخوردار شدند. ولی این واقعیت نیز نتوانست به کمک پرزیدنت ترامپ بیاید که همچنان تاکید می کند در انتخابات تقلبات بسیار صورت گرفته و پیروز واقعی آن، شخص وی بوده است.

کن پاکستون، وزیر دادگستری ایالت تگزاس، در حمایت از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در شکایتی به دیوان عالی آمریکا گفته بود به دلیل تغییراتی که این چهار ایالت در قانون انتخابات خود داده‌اند، می‌بایست نتایج انتخابات در این ایالت‌ها رد شود.

دونالد ترامپ در واکنش به رای دادگاه عالی آن را یک رسوایی قانونی دانسته و آن را برای ایالات متحده خجالت آور دانست.

این در حالیست که تاکنون ۲۱ ایالت از شکایت چهار ایالت  میشیگان، ویسکانسین، پنسیلوانیا و جورجیا  حمایت و به آن پیوسته اند و همچنین هفده ایالت دیگر نیز از شکایت ایالت تگزاس حمایت کرده بودند. همچنین ۱۲۶ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه ضمن تایید این شکایت ایالت تگزاس، خواستار تغییر نتیجه انتخابات شده بودند.

دیوان عالی آمریکا در رای کوتاهی تاکید کرده است ایالت تگزاس حق قانونی برای شکایت از این چهار ایالت را ندارد.

سه قاضی منصوب دونالد ترامپ در دیوان عالی آمریکا با این شکایت ایالت تگزاس مخالفت کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این دومین حکم دیوان عالی آمریکا علیه شکایت‌های جمهوری‌خواهان برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یک هفته اخیر است.

روز سه شنبه نیز دیوان عالی آمریکا حاضر نشد به شکایت جمهوریخواهان علیه دادگاه تجدید نظر درباره انتخابات در ایالت پنسیلوانیا رسیدگی کند.

آگاهان بر این باور هستند که رای الکترال که در تاریخ چهاردهم دسامبر اعلام خواهد شد احتمال دارد نتیجه را تغییر دهد و البته آنها بر این باور هستند که روند رسیدگی به شکایات بعد از این تاریخ و تا قبل از بیستم ژانویه میتواند ادامه داشته باشد.

دونالد ترامپ پیش از این از دادخواست ایالت تگزاس به عنوان شکایت «بزرگ» برای تغییر نتیجه در انتخابات یاد کرده بود که می‌تواند باعث شود او را در این انتخابات پیروز اعلام کند.

آسوشیتدپرس می‌گوید، شکایت ایالت تگزاس برای تغییر نتیجه انتخابات در چهار ایالت یکی دیگر از آخرین تلاش‌های دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان برای تغییر نتیجه انتخابات از طریق دستگاه قضایی بود که نتیجه‌ای در بر نداشت.