دیوان عالی برزیل دستور سوخت رسانی به کشتی ها را صادر کرد و آن ها رهسپار بازگشت شدند

وزیر بازرگانی برزیل  در پاسخ به تهدید سفیر ایران گفته بود  وضعیت کشتی‌های ایرانی که در برزیل بدون سوخت مانده‌اند، تاثیری بر روابط تجاری میان ایران و برزیل ندارد

با حکمی که از سوی دیوان عالی برزیل صادر شد، کشتی های ایرانی ترمه و باوند  که به علت نبود سوخت در برزیل متوقف شده بودند راهی ایران شدند.

با حکم قاضی دیاس توفولی، رئیس دادگستری برزیل، شرکت ملی نفت پتروبراس را ملزم کرد تا به دو کشتی ایرانی با محموله ذرت که به مدت ۵۰ روز  در آب‌های سواحل جنوبی این کشور متوقف شده بودند، سوخت رسانی کند . شرکت نفتی پتروبراس از ترس مجازات‌های آمریکا به این کشتی‌ها سوخت نمی‌داد.

دو کشتی باری متعلق به حکومت  ایران با نام‌‌های ترمه و باوند نزدیک به دوماه پیش ، با محموله محصولات پتروشیمی اوره روانه برزیل شدند و قرار بود از برزیل ذرت به ایران وارد کنند. اما به دلیل تحریم‌های آمریکا و امتناع شرکت ملی نفت پتروبراس از فروش سوخت به آنها، از ادامه مسیر خود بازمانده بودند.

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا  پیشتر تاکید کرده بود که فروش فرآورده‌های کشاورزی به حکومت  ایران مشمول این تحریم‌ها نمی‌شود.

علی سقائیان، سفیر حکومت  ایران در برزیل ۳ روز پیش گفته بود که اگر برزیل سوخت کشتی‌های ایرانی برای بازگشت به کشور را تامین نکند رژیم ایران  به راحتی جایگزینی دیگری برای خرید کالاهای وارداتی از برزیل پیدا خواهد کرد.

وزیر بازرگانی برزیل  در پاسخ به تهدید سفیر ایران گفته بود  وضعیت کشتی‌های ایرانی که در برزیل بدون سوخت مانده‌اند، تاثیری بر روابط تجاری میان ایران و برزیل ندارد.

ایران، از خریداران عمده محصولات کشاورزی برزیل محسوب می‌شود. میزان واردات ذرت ایران از این کشور بیش از ۵ میلیون تن از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بوده است.