دیوان عالی کشور حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه سال ۹۸ را تایید کرده است

مدافعان حقوق بشر در ایران گزارش داده‌اند که دیوان عالی کشور حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه سال ۱۳۹۸ را تایید کرده است.اما دیوان عالی کشور آن را تکذیب کرد.

هرانا، در ادامه نوشته است: امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی بازداشت‌شدگان سوم اسفند ۱۳۹۸ به اتهام‌هایی از جمله “مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران” و “محاربه” به اعدام محکوم شده اند .

سازمان عفو بین الملل نیز بیشتر  با ناعادلانه” خواندن محاکمه این افراد، خواستار لغو حکم آنان شده بود.

هرانا نوشته است که  سعید تمجیدی و محمد رجبی به خانواده خود گفته‌اند بسیاری از اتهامات مطروحه “مانند اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق” ناروا بوده و “تحت شکنجه” چنین اقراری اخذ شده است. آنها تاکید کرده‌اند که “به هیچ وجه با هیچ گروهی در خارج از کشور ارتباط نداشتیم.”

رسانه‌های نزدیک به قوه قضائیه ایران درباره این خبر سکوت کرده‌اند.

پس از خبر هرانا، باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیمای حکومت، به نقل از یک “منبع آگاه” در دیوان عالی کشور این گزارش را تکذیب کرد.

اما پس از آن، هرانا گزارش داد که در این باره باز با “منابع مطلع این پرونده از جمله یکی از وکلا” تماس گرفته و “منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش منتشر شود” دوباره بر صحت خبر تاکید کرده و گفته است: “این پرونده شرایط خاصی دارد، وکلا به شدت از اطلاع رسانی بر حذر شده‌اند.”

هرانا نوشته که وکلا “امیدوارند با کاستن از حساسیت‌ها، در مرحله واخواهی تغییری در این حکم ایجاد کنند.”