دیپلمات‌ها: پیوستن بریتانیا به ائتلاف آمریکا، طرح اورپا برای امنیت خلیج فارس را مختل می کند

خبرگزاری رویترزدر گزارشی نوشت :  دیپلمات های اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که  با تصمیم بریتانیا برای پیوستن به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس طرح این اتحادیه برای تامین امنیت کشتی ها در تنگه هرمز به تاخیر افتاده است.

رویترز نوشته که  بریتانیا و فرانسه ماه گذشته  پیشنهاد تشکیل یک نیروی دریایی اروپایی و مستقل از آمریکا را مطرح کرده بودند که  این طرح با حمایت دانمارک، ایتالیا و اسپانیا مواجه شد

در ادامه گزارش نوشته شده : طرح اروپا برای تامین امنیت خلیج فارس پس از توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط ایران مطرح شد. واین اقدام ایران به تلافی توقیف نفتکش ایرانی در آبهای جبل الطارق توسط نیروی دریایی بریتانیا صورت گرفت.

دیپلمات های مطلع از مذاکرات بین کشورهای اروپایی گفته اند : در پی  تصمیم دور از انتظار دولت بوریس جانسون در اوایل ماه جاری برای پیوستن بریتانیا به ائتلاف به رهبری آمریکا این  طرح اروپا را به تاخیر انداخته است.

یک دیپلمات ارشد اروپایی گفت:«بسیاری از ما می خواستیم به خاطر همبستگی اروپایی این ماموریت را با مشارکت بریتانیا انجام دهیم و از پیوستن به کارزار فشار حداکثری آمریکا به ایران پرهیز کنیم. اکنون به دلیل پیوستن بریتانیا به ماموریت آمریکا همه چیز متوقف شده است.»

یک مقام وزارت دفاع فرانسه گفت:«این ماموریت با مشارکت سایر کشورهای اروپایی که حاضرند در یک ماموریت اروپایی شرکت کنند انجام خواهد شد و هدف آن تشکیل ائتلاف علیه ایران نیست.»

کشورهای ایتالیا، اسپانیا، دانمارک، نروژ، بلژیک و سوئد ممکن است به این ماموریت بپیوندند. هلند نیز در حال بررسی طرح های فرانسه و آمریکاست ولی به گفته دیپلمات ها بیشتر به طرح فرانسه تمایل دارد.

حکومت ایران پیشتر گفته بود امنیت خلیج فارس را جمهوری اسلامی و همسایگان اش تامین می کنند نیازی به حضور نیروهای بیگانه نیست .