دیپلمات اسرائیلی از آمریکا خواست انضمام بلندیهای گولان را برسمیت بشناسد

سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل، ، در سخنرانی برای گروهی از اعضای کنگره ایالات متحده، توضیح داد که چرا از دیدگاه دولت کنونی اسرائیل، به صلاح ایالات متحده و اسرائیل است که دولت واشنگتن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت بشناسد.

اسرائیل در جنگ شش روزه، در سال ۱۹۶۷ بر بلندی های گولان مسلط شد و چند سال بعد، با تصویب قانونی، آن را به طور رسمی به خاک اسرائیل ضمیمه ساخت. هیچ کشوری تا کنون این اقدام اسرائیل را به رسمیت نشناخته، ولی اکنون دکتر دُری گُولد می گوید که ایالات متحده باید در این راه پیشگام شود.

ماه گذشته، هنگامی که خبری انتشار یافت که به موجب آن اسرائیل می کوشد از طریق کنگره آمریکا، دولت واشنگتن را متقاعد سازد که به این اقدام دست بزند، برخی سیاستمداران در آمریکا و حتی در اسرائیل ابراز ناخرسندی عمیق کردند و گفتند نباید وضعی به وجود آورد که کنگره به پرزیدنت ترامپ دیکته کند که به چنین اقدامی دست بزند.

از دیدگاه این سیاستمداران، به رسمیت شناختن انضمام بلندی های گولان به خاک اسرائیل، ممکن است به منافع بین المللی ایالات متحده زیان برساند.

ولی طرفداران این اقدام می گویند که اکنون مناسبت ترین هنگام است که بتوان سوریه و دنیا را دربرابر یک اقدام انجام شده قرار داد. زیرا رژیم بشار اسد در سوریه به شدت ضعیف شده، و از این پس با پایان گرفتن جنگ خانگی، دوباره رو به تقویت خواهد رفت.

به گفته اسرائیلیان، اگر پس از پایان جنگ داخلی سوریه، حضور نظامی رژیم ایران در آن سرزمین دائمی شود، لزوم تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان به یک ضرورت حیاتی مبدل می گردد، زیرا از این نقطه مرتفع است که اسرائیل می تواند از خود دفاع کند و نگذارد سایر نقاط کشور که هم سطح دریا می باشد آسیب ببیند.

حسن سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران تا کنون چند بار به صراحت گفته است که رژیم ایران نیروهای کافی در سوریه متمرکز ساخته تا از طریق بخش سوریِ بندی های گولان، اسرائیل را مورد حمله قرار دهد. سلامی گفته بود که اگر نیروهای وابسته به ایران، بلندی های گولان را از تسلط اسرائیل بیرون آورند، به آسانی خواهند توانست این کشور را نابود کنند.

روز گذشته (سه شنبه) در یکی از کمیسیون های کنگره آمریکا، مباحثاتی در این باره برگزار شد و برسمیت شناختن تسلط اسرائیل بر بلندی های گولان مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست، دکتر دُری گُولد به تفصیل دیدگاه های خود و گروه های سیاسی داخل اسرائیل را در این زمینه تشریح کرد و به پرسش های پاسخ گفت.