دیپلمات پیشین ایرانی: چین  و روسیه تلاشی برای قرار نگرفتن ایران در لیست سیاه به عمل نیاوردند 

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه در وزارت  خارجه حکومت

یک دیپلمات پیشین در حکومت اسلامی برای واقعیت انگشت گذاشت که دولت های چین و روسیه که دو دوست عمده رژیم ایران در جهان محسوب می شوند، با تحریم حکومت اسلامی ایران به خاطر امضا نکردن معاهدات مبارزه با پولشویی و پیکار با تروریسم هیچ مخالفتی نکردند و این درحالی که محرومیت ایران از عضویت در این نهاد بین المللی موجب زیان بسیار سنگین به اقتصاد آن کشور خواهد شد.

قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه در وزارت  خارجه حکومت، در این رابطه گفت: «اکنون مساله این نیست که ایران عضو FATF شود بلکه موضوع همکاری با این نهاد است. در واقع مساله عضویت در FATF و رعایت استاندارد‌های مورد درخواست این گروه مالی در یک راستا قابل ارزیابی نیستند، زیرا عضویت نیازمند پیوستن به کنوانسیون‌های مختلف و رسیدن به استاندارد‌های بین‌المللی است. محبعلی گفت: قرار گرفتن ایران در لیست سیاه در شرایطی است که ریاست دوره‌ای بر عهده کشور چین است. چین که اکنون نزدیک‌ترین پیوند اقتصادی را با ایران دارد تلاشی برای قرار نگرفتن ایران در لیست سیاه نداشت.

وی افزود:  سفارت روسیه نیز طی بیانیه‌ای به ایران هشدار داد:  خواسته‌های کارگروه اقدام مالی را رعایت و اجرا کند.

وی افزود:  این وضعیت بر مناسبات اقتصادی ایران با تمامی کشور‌های دوست همانند روسیه، چین، عراق  تاثیر خواهد گذاشت. در سطحی فراتر حتی دولت‌ها نمی‌توانند زیاد دخیل باشند، بانک‌ها، شرکت‌ها  زمانی وارد مبادلات مالی بین‌المللی می‌شوند ناچار هستند قواعد کارگروه اقدام مالی را رعایت کند؛ باید گفت در این شرایط  از وضعیت بحرانی فعل به وضعیتی بحرانی‌تر گذار خواهیم کرد».

 

یک دیدگاه

  1. اینقدر همه به آقایون هشدار داده بودند که چین و روسیه بهتون نارو میزنند و دوست شما نیستند و خنجر از پشت خواهند زد ولی کو گوش شنوا؟!حالا که به ته چاه بیفتند حالشان جا خواهد آمد.

Comments are closed.