ذخایر خون در ایران؛ تمام شده است،  سازمان انتقال خون از مردم کمک خواست

روابط عمومی سازمان انتقال خون تهران اعلام کرد که میزان ذخایر خون در برخی از استان ها از جمله استان تهران که بخش مهمی از خون مورد نیاز بیماران و عمل های جراحی را در کشور تامین می کند در روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است.

روزنامه ایران وابسته به دولت نیز با انتشار خبری در این باره اعلام کرد که نزدیک به دوسال است اهدا خون در ایران کم شده، اما این روزها با توجه به شیوع بیماری کرونا بانک خون ایران با کمبود جدی مواجه شده است.

همزمان مقام‌های استانی در ایران نیز درباره کاهش ذخایر خون هشدار داده‌اند و سازمان انتقال خون نیز برای اهدای خون فراخوان صادر کرده است. سازمان انتقال خون دراین فراخوان  از افراد با سن بیش از ۱۸ و کمتر از شصت سال تمام و حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم خواست که خون اهدا کنند.

در ادامه این خبر،  روح الله میرزائی، مدیرکل انتقال خون استان کرمان نیز اعلام کرد: در حاضر در همه گروه های خونی در استان به ویژه گروه خونی O با کمبود ذخایر مواجه هستیم.

همچنین فاطمه مهدویانی مدیرکل انتقال خون استان مرکزی نیز از کاهش ذخایر خونی در استان مرکزی خبر داد و گفت: مراجعه اهداکنندگان خون در استان مرکزی ۱۲ درصد کاهش یافت.

او افزود: برخی فرآورده‌ها مانند فرآورده‌های پلاکتی طول عمری پایانی دارد به طوری که طول عمر فرآورده‌های پلاکتی بین ۳ تا ۵ روز است که اگر مراجعه مداوم وجود نداشته باشد بیمارانی که برای درمان نیاز به فرآورده‌های خونی دارند با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

مسعود ترابی مدیرکل انتقال خون فارس نیز گفته است : در  تمامی گروه‌های خونی  کمبود داریم.

یکی از دلایل عمده کمبود خون در ایران، ترس از ابتلا به کورونا، کاهش تردد شهروندان در سطح شهرها، سرد شدن و آغاز بارش ها و وضع قوانین و اجرای آنها برای کم کردن از میزان خطر ابتلای شهروندان به ویروس در بیشتر استان ها است.

اما در عین حال،  سازمان انتقال خون تاکید کرده است  که تنها راه کمک به بیماران صعب العلاج و جراحی‌ها – بیماران هموفیلی و تالاسمی و زنان بارداری که حین زایمان نیاز به خون دارند، اهدای خون است.