رئیس اتاق بازرگانی تهران: اکنون ۶ دهک جامعه ایران زیر خط فقر قرار دارند  

جمهوری اسلامی  پس از ۴۱ سال زمامداری،  ره آوردی جز  فقر، فساد، فحشا، اعدام و سرکوب مردم و تروریسم جهانی  برای جامعه ی ایران به همراه نیاورده است. فقر و گرسنگی آن چنان در سطح جامعه گسترده شده که مسئولان حکومتی  نیز آن را کتمان نمی کنند؟

مسعود خوانساری در این زمینه گفت:  با اشاره به رشد ۷ برابری قیمت سکه و ۵.۲ برابر شدن قیمت دلار در این فاصله، احتمال دارد با “ابر تورم” مواجه شویم.

در علم اقتصاد اَبَرتورم (به انگلیسی) ،Hyperinflation) )  تورم بسیار بالا و معمولاً پرشتابی است که به سرعت ارزش واقعی ارز داخلی را بین برده و با افزایش قیمت کالاها باعث می‌شود افراد جامعه میزان دارایی‌هایشان را به شکل پول محلی به حداقل برسانند و به‌طور معمول به سمت نگهداری ارزهای خارجی پایدارتر سوق بیابند. در چنین شرایطی با این حال که سطح عمومی قیمت‌ها بر اساس ارز محلی در اقتصاد مواجهه با ابر تورم به سرعت افزایش پیدا می‌کند، قیمت اقلام در نسبت با ارزهای خارجی نسبتاً با ثبات باقی می‌ماند.

خوانساری افزود: در سال ۹۸،‌ تجارت خارجی ایران ۴۴ درصد کاهش یافته و برای «آوردن ارز به کشور دچار مشکل هستیم».

رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین ادعای بانک مرکزی ایران مبنی بر برنگرداندن ۲۷ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات توسط صادرکنندگان را دقیق ندانسته است.

این موضوع اخیرا  به یک چالش بین بانک مرکزی و صادرکنندگان بخش خصوصی تبدیل شده است.

بانک مرکزی اخیرا صادرکنندگان را متهم می‌کند که با بازنگردان ارز ناشی از صادرات باعث کمبود عرضه ارز و افزایش نرخ آن شده‌اند. اما  مقام‌های اتاق بازرگانی می‌گویند:  ۸.۷ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات به کشور برنگشته است که در این میان سهم بخش خصوصی فقط ۲.۵ میلیارد دلار است.

مرکز پژوهش‌های مجلس فروردین نیز سال گذشته اعلام کرده بود که سه تا چهار دهک جامعه ایران زیر خط فقر قرار دارند.این مرکز در ادامه گفته است که خط فقر در شهر تهران که در سال ۹۶ دو و نیم میلیون تومان بود در سال ۹۸ این مبلغ به چهار و نیم میلیون تومان برای خانواده ۴ نفرِ رسیده است.

در اثر اعمال سیاست‌های نادرست حکومت ایران، در کشور  روز به روز بر میزان فقر و محرومیت در جامعه ایران افزوده می شود. در جامعه‌ای که تا پیش از کورونا ، ۲۷ درصد آن زیر خط فقر زندگی می کنند، اکنون این بیماری نیز مزید بر علت شده تا همین نهادهای حکومتی، از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،  نسبت به افزایش جمعیت زیر خط فقر هشدار دهند و از افزایش حداقل ۲/۶ میلیون نفری جمعیت بیکاران ابراز نگرانی کنند.

روزنامه همشهری، نیز، پیشتر به‌نقل از طلا فروشان بازار تهران، نوشته بود:  برخی از مردم ترسیده اند و با استرس و اضطراب از وضعیتی که کورونا در کشور ایجاد کرده،    تنها اندوخته خود را که اندکی طلا است به بازار می آورند و می فروشند تا مبادا از گرسنگی بمیرند.

این روزنامه در ادامه نوشته است: اینان افراد کم دست و متوسطی هستند  که کورونا و دشواری‌های برآمده از روزهای طولانی بیکاری و بی‌پولی آنها را وادار کرده تا  سرمایه‌های کوچکشان  را بفروشند

حکومت اسلامی در طول این ۴۱ سال حکومت خود در ایران، کشور را به علت  نبود زیرساخت‌های توسعه‌یافته، نبود اشتغال پایدار، سرمایه‌گذاری‌های تازه، به‌کار‌ نگرفتن نیروی انسانی متخصص و تحصیل‌کرده،  در ادارات و واحدهای صنعتی، و همچنین نبود تکنولوژی و علم لازم در گسترش کشاورزی و دامداری،  زندگی و آیندهٔ مردم در  شهر و روستا به مخاطره انداخته است.