رئیسی با برگزاری مراسم تحلیف، رسما رئیس جمهور شد

مراسم تحلیف آخوند ابراهیم رئیسی، تحت تدابیر شدید امنیتی در تهران برگزار شد. رئیسی از امروز، رسما به عنوان هشتمین رئیس جمهور حکومت ایران، جای حسن روحانی نشست.

رئیسی که به “قصاب” و “جلاد” تهران مشهور است، به عنوان قاضی مرگ در قتل عام زنداییان سیاسی در سال ۶۷، نقش عمده داشته و به دلیل نقض گسترده حقوق بشر، تحت تحریم ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار دارد.

ابراهیم رئیسی در یک انتخابات به شدت مهندسی شده و غیر رقابتی، به سادگی در انتخابات خردادماه امسال پیروز شد. میزان مشارکت در انتخابات اخیر که از سوی آحاد مردم ایران تحریم شده بود، پایین ترین سطح مشاکت پس از انقلاب سال ۵۷ بود. در حالی که خود رژیم آمار مشارکت را ۴۸ درصد اعلام کرد، بسیاری از ناظران امور، این آمار را ساختگی و میزان واقعی را زیر ۲۵ درصد دانستند.

تعداد آرای باطله در این دور از انتخابات، از مجموع آرای کاندیداهای غیر پیروز، بیشتر بود. در حالی که این انتخابات برای اولین بار پس از روی کارآمدن جمهوری اسلامی تحریم شده بود، خامنه‌ای آن را حماسه توصیف کرد و حتی آرای باطله را هم، “رای به نظام” دانست، در حالی که پیش از انتخابات دادن رای باطله را حرام اعلام کرده بود.

در مراسم تحلیف رئیسی، نمایندگانی از اتحادیه اروپا حضور داشتند. «انریکه مورا»، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و  اشتفان کلمنت، سفیر اتحادیه اروپا در وین، از حاضران در این مراسم بودند. حضور شخصیت‌های سیاسی اتحادیه اروپا در این مراسم، با  انتقادات فراوانی مواجه شد. اسرائیل، رئیسی را “قصاب” تهران نامید و حضور انریکه مورا در مراسم تحلیف او را شرم آور خواند.

همچنین یواخیم کوهس، عضو حزب «آلترناتیو برای آلمان» در پارلمان اتحادیه اروپا، دیروز چهارشنبه، با ابراز خشم از حضور انریکه مورا در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی گفت: «در حالی که مردم ایران برای اعتراض به حکومت بنیادگرای اسلامی به خیابان‌ها می‌آیند، بروکسل از حکومت ستمگر حمایت می‌کند».

شاهزاده رضا پهلوی، تصمیم اتحادیه اروپا برای مشارکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی را مشروعیت بخشیدن به رئیسی و “همچون سیلی به صورت مردم ایران” توصیف کرد.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در ایران نیز به شدت از شرکت نماینده اتحادیه اروپا در تحلیف رئیسی انتقاد کرد و آن را تلاشی برای کمک به بقای حکومت ایران توصیف نمود و گفت که ایرانیان آن را به خاطر خواهند سپرد.

مسیح علی نژاد، کنشگر سیاسی و حقوق بشری ایرانی-آمریکایی نیز در اعتراض به حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، در حساب توئیتری خود نوشت: «اعتراض ما فقط در مورد جان خود مردم ایران نیست، اگر شما غربی‌ها در مقابل کسی که عامل کشتار و قتل و کروگان‌گیری هزاران انسان‌ است نایستید، جان شهروندان خودتان هم در خطر است».

امروز در تهران به خاطر برگزاری مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، محدودیت های شدید ترافیکی برقرار بود و از ساعت ۱۶:۳۰ به وقت محلی، پروازهای ورودی و خروجی به فرودگاه‌های خمینی، مهرآباد، پیام، آزادی و قزوین متوقف شدند.