رئیس‌جمهوری اوکراین به دادگاه شکایت میکنیم. ظریف: جعبه سیاه را به فرانسه می‌فرستیم

پس از آنکه رئیس‌جمهوری اوکراین ، حکومت ایران را تهدید کرد که اگر جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که توسط موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد، به این کشور تحویل ندهد،  به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد محمد جواد ظریف فوری گفت: جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه می‌فرستیم.

یادآور می شود: مقامات حکومت ایران بارها قول دادند و این قول را عملی نکردند.

محمدجواد ظریف،‌ ‌ در تماس تلفنی به فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، اعلام کرد دولت جمهوری اسلامی جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی که با موشک سپاه پاسداران منهدم شد را برای بازخوانی به فرانسه می‌فرستد.

ظریف تاکید کرد: «ظرف چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی برای بازیابی اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد شد».

وزیر خارجه ایران افزود: «تصمیم برای ارسال جعبه سیاه مدتی است اتخاذ شده و به زودی این تصمیم اجرایی خواهد شد».

زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در گفت و گو  با یک روزنامه کانادایی تهدید کرده بود در صورت عدم عمل به وعده از سوی ایران،  دولتش به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت خواهد کرد.

پیشتر علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،در این زمینه گفته بود: ‌ «در صورتی که امکان بازخوانی در اوکراین بر اساس ادعای طرف اوکراینی فراهم شده باشد،‌ این کار در آن‌جا انجام می‌شود  در غیر این صورت جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی می‌شود» .

با خودداری ایران از تحویل جعبه‌های سیاه به اوکراین یا فرانسه این شبهه ایجاد می‌شود که جمهوری اسلامی احتمالا قصد پنهان کردن علت شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را دارد و حتی این شبهه قوت پیدا کرده است که شلیک موشک‌ها به سوی هواپیما آنطور که رهبران جمهوری اسلامی می‌گویند نه “خطای انسانی” که اقدامی عمدی بوده است.