رئیس‌کل بانک مرکزی گفت : حذف صفر برای اصلاح ظاهر پول ملی است . نمایندگان مجلس : این اقدام دولت کمکی به بهبود کشور نخواهد کردو تنها جنبه ظاهری دارد .

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، گفت : «پول ملی به دلیل تورم در سال‌های طولانی عملا خاصیت خود را از نظر ظاهری از دست داده بود و اصلاح ظاهر آن از ضروریات است».
عبدالناصر همتی افزود : بزودی شمار اسکناس‌های در چرخش از ۹ میلیارد به ۲.۲ میلیارد خواهد رسید.
وی گفت : جایگزینی اسکناس‌های جدید دست‌کم چهار سال زمان خواهد برد. این کار یک فرآیند زمان‌بر به‌لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سالی طول می کشد.
رئیس بانک مرکزی ایران سال گذشته خبر داده بود که لایحه حذف چهار صفر از پول ایران به دولت ارائه شده است.
دولت جمهوری اسلامی ۲ ماه پیش کلیات تبدیل واحد پول ایران از ریال به تومان را تصویب کرد.که بنا بر لایحه ارائه‌شده هر تومان برابر خواهد بود با ۱۰ هزار ریالِ اکنون؛ واحد پول خرد نیز از ریال به پارسه تغییر نام خواهد داد و هر یک تومان جدید برابر خواهد بود با صد پارسه.
برخی تحلیلگران اقتصادی  این اقدام را یک اقدام ظاهری می‌دانند که پیامد چندانی بر وضعیت اقتصادی، تورم و مسائل پیرامون آن نخواهد داشت.
بهروز شاکری‌فرد، کارشناس ارشد اقتصاد بین‌الملل در کانادا، در این باره گفت : «نفسِ عملِ حذفِ صفر، کار خوبی ست. اما پیش از عملی کردن این تصمیم، اقتصاد ایران باید مسیری طولانی برای رسیدن به ثبات طی کند، مسیری که به شدت به سیاست خارجی کشور گره خورده است».

یک دیدگاه

  1. راستی عبدول یادت نره که عکس هر شیطانی را از اسکناسهای جدید پاک کنی تا بعد ببینیم تو و همکارانت چقدر می خواهید به بهانه این پروژه جدید بدزدید.

Comments are closed.