رئیس آبادی نشینان اسرائیلی در کرانه باختری پرزیدنت ترامپ را ناقض منافع اسرائیل خواند که موجب نکوهش شد

مقامات آمریکایی از سخنان دبیر شورای انجمن های محلی آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری انتقاد کردند که گفته بود دولت اسرائیل نباید به پرزیدنت ترامپ در رابطه با الحاق بخش هایی از کرانه باختری اعتماد کند و بعید نیست که آمریکائیان در این رابطه از پشت به اسرائیل خنجر بزنند و امتیازاتی را برای فلسطینیان خواستار گردند که مصالح امنیتی اسرائیل را سخت به خطر خواهد انداخت.

آمریکائیان در واکنش به این سخنان شدیداللحن گفتند که ایالات متحده دوست وفادار اسرائیل است و به منافع این کشور لطمه نخواهد زد، ولی در نزاع فلسطینی – اسرائیلی، باید منافع گسترده همه طرف های مربوط را در نظر بگیرد.

دبیر شورای انجمن های محلی آبادی های اسرائیلی در کرانه باختری، داوید الخیانی، روز گذشته دیداری با بنیامین نتانیاهو داشت که در آن، برنامه دولت برای انضمام دره اردن و برخی آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری، مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته منابع خبری، نتانیاهو در این دیدار گفت که در چارچوب این اقدام، اسرائیل باید با فلسطینیان نیز پیرامون برپایی دولت مستقل آن ها وارد گفتگو شود. این سخنان الخیانی را خشمگین ساخت و موجب گردید که او نسبت به طرح صلح پرزیدنت ترامپ ابراز بی اعتمادی کند.

جناح راست در اسرائیل، برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل را یک امر بسیار خطرناک برای امنیت اسرائیل می داند و بر این باور است که چنین دولتی ممکن است به زودی به شعبه ای از حکومت تروریست پرور ایران علیه اسرائیل مبدل شود. او در مصاحبه ای، حتی گفته بود که اصرار پرزیدنت ترامپ در این زمینه، نوعی خیانت به منافع اسرائیل است.

الخیانی در مصاحبه ای گفت که طرح صلح ایالات متحده، که به گفته وی، قرار است بر اسرائیل تحمیل شود، نشان می دهد که پرزیدنت ترامپ، آن گونه که خود ادعا می کند، دوست واقعی اسرائیل نیست.

بنیامین نتانیاهو به خبرنگاران گفت که این گونه سخنان را قاطعانه نکوهش می کند و بر این باور است که پرزیدنت ترامپ دوست واقعی اسرائیل می باشد و همکاری دو کشور، برای تامین منافع اسرائیل اهمیت راهبردی دارد.

رئیس پارلمان اسرائیل، یاریو لوین نیز گفت که چنین سخنانی را باید به شدت محکوم دانست. نفتالی بنت رهبر حزب “یمینا” (به سوی راست) نیز گفت که پرزیدنت ترامپ دوست واقعی اسرائیل است و همه ملت این کشور خود را مدیون وی می داند.