رئیس اداره امنیت داخلی بریتانیا هشدار داد: تهدیدهای ایران، چین و روسیه پیچیده‌تر شده است

مک‌کالوم رییس اداره امنیت داخلی بریتانیا، در یک گفت و گوی مطبوعاتی اعلام کرد:  جاسوسی کشورهای دیگر در بریتانیا در سال‌های اخیر تشدید شده‌اند.

او افزود: «تهدیدهای متنوع از سوی کشورهایی نظیر روسیه، چین، ایران و سایرین افزایش یافته و پیچیده‌تر شده‌اند».

کن مک‌کالوم در ادامه گفت:  حکومت چین علاوه بر تلاش برای سرقت اطلاعات اقتصادی و تجاری سعی می‌کند در سیاست داخلی بریتانیا نیز دخالت کند.

رئیس اداره امنیت داخلی بریتانیا، ضمن دفاع از تحقیقات نهاد زیرنظرش در مورد احتمال دخالت‌های روسیه در همه‌پرسی برگزیت در سال ۲۰۱۶ گفت در این زمینه اطلاعات چندان مهمی پیدا نشده است.

مک‌کالوم در ادامه افزود: «تمامی حملات تروریستی بدون استثناء منزجر کننده‌اند. هر بار که تلفنم دیروقت زنگ می‌زند به شدت دلهره می‌گیرم که نکند یکی از این لحظات فاجعه‌بار باشد».

او گفت:  ماموران این نهاد وظیفه حفاظت از پژوهش‌های مربوط به واکسن کورونا در برابر قدرت‌های متخاصم را برعهده دارند.

شایان گفتن است که در حال حاضر در بریتانیا واکسن تجربی دانشگاه آکسفورد که جواز تولید توسط شرکت داروسازی «آسترازنکا» را دریافت کرده است و در آخرین مراحل آزمایش‌های بالینی قرار دارد و واکسنی که توسط دانشگاه امپریال کالج تولید شده در مراحل اولیه آزمایش‌های بالینی است.

رئیس اداره امنیت داخلی بریتانیا گفت: «شکی نیست که تولید اولین واکسن موثر برای درمان این بیماری مرگبار یک دستاورد و امتیاز بزرگی است. بنابراین می‌دانیم که طیف گسترده‌ای از عوامل و حکومت‌های دیگر در سراسر جهان در پی دست یافتن به نتایج این تحقیقات هستند».

او در ادامه افزود: «ما با دو نوع خطر مواجه هستیم. یکی تلاش برای سرقت اطلاعات مربوط به پژوهش‌های اخیر درباره واکسن کرونا و اقدام برای مختل کردن ادامه تحقیقات و نابود کردن اطلاعات است. و خطر دوم تلاش برای بی‌اعتبار کردن و ایجاد شک و تردید در صحت دستاوردهای این پژوهش‌هاست».

مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا پیشتر اعلام کرده بودند  که هکرهای وابسته به حکومت روسیه تلاش می‌کنند اطلاعات مربوط به واکسن کرونا را از مراکز دانشگاهی و شرکت‌های داروسازی در سراسر جهان سرقت کنند.

کن مک کالوم، فارغ التحصیل رشته ریاضیات از دانشگاه گلاسگو که بیش از دو دهه در اداره امنیت داخلی بریتانیا سابقه کار دارد گفت این کشور با تهدیدهای بسیار متنوعی، از افزایش خطر تروریسم راست افراطی گرفته تا جاسوسی اقتصادی هکرهای چینی روبرو است.

او افزود: «خطر تروریسم گروه‌های راست افراطی در حال حاضر در حد تروریسم اسلام‌گرایان افراطی نیست ولی در حال افزایش است».

به گفته او، از مجموع ۲۷ مورد توطئه و طرح‌های تروریستی که اخیرا در بریتانیا کشف و خنثی شده‌اند هشت مورد مربوط به گروه‌های دست راستی افراطی بوده است.