رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر:تعرض به بناهای تاریخی شوشتر در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است

رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر با انتقاد از عدم حمایت دولت از اماکن تاریخی در کشور، گفت: متاسفانه تعرض به بناهای تاریخی شوشتر نیز در کنار نابودی سایر آثار باستانی در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است.

علی‌محمد چهارمحالی، افزود: در تازه ترین مورد درب ورودی خانه مرعشی شوشتر که مربوط به دوره قاجاریه است روز جمعه از سوی افراد ناشناس به آتش کشیده شد که علاوه بر سوختن کامل درب، بخش هایی از دیوارهای این اثر نیز آسیب دید.

خانه مرعشی یکی از خانه‌های تاریخی و زیبای موجود در بافت کهن شهر شوشتر است که در سال  ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. قدمت این خانه تاریخی به دوره قاجار برمی گردد و برای محمد حسن مرعشی ساخته شده است. این خانه در دو سبک معماری قاجاری و پهلوی ساخته شده و در سال ۱۳۸۳ توسط میراث فرهنگی خریداری گردید. خانه مرعشی در حال حاضر به دفتر پایگاه میراث جهانی سازه‌ های آبی شوشتر تبدیل شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر افزود:  سال گذشته دیوارهای بیرونی خانه مرعشی که در همسایگی “ساباط معین‌التجار” قرار دارد مرمت و کف فرش آن نیز در حال بازسازی است.

به گفته علی‌محمد چهارمحالی، به آتش کشیدن درب این خانه تاریخی درست بعد از جشن ثبت نظام آبی تاریخی شوشتر اتفاق افتاد.

این اولین بار نیست که آثار تاریخی ایران را به آتش می کشند. آرامگاه استر و مردخای در همدان، نیز که قدمت باستانی دارد، و همیشه یکی از جاذبه های گردشگری ایران بوده و هست.شوربختانه اکنون چند سال است که گروهی اوباش حکومتی به نام “بسیج دانشجویی” می کوشند این مکان تاریخی را که حلقه پیوند بین دو ملت یهود و ایران است ویران سازند.

در افسانه های یهود آمده است که استر یک بانوی یهودی در دوران باستان بود که به مقام شهبانویی ایران رسید و هنگامی که صدراعظم اجنبی حکومت، به نام هامان قصد نابودی یهودیان امپراطوری ایران را داشت، شهبانو این توطئه را به آگاهی شاه رساند و او به خشم آمد و دستور داد که هامان و خانواده اش به دار مجازات آویخته شوند و یهودیان، توطئه گران را از پای درآورند و جان خود را نجات دهند.

در ادامه آتش سوزی زنجیره ای این بار مراتع کوه شب در مرز شهرستان لار و بخش رویدر به آتش کشیده شد و با گذشت دو شبانه روز همچنان ادامه دارد

محبوب دریا، فرماندار بندر خمیر، در این زمینه گفت که تاکنون ۲۰ هکتار از این مراتع در آتش سوخته است.

محبوب شب افزود که این آتش‌سوزی از چهارشنبه شروع شده و همچنان ادامه دارد و شماری از جوانان حامی محیط زیست رویدر برای کمک به مردم محلی برای اطفای حریق در منطقه حضور دارند.

مراتع کوه شب زیستگاه جانورانی مانند آهو، بز کوهی، روباه، خوک، کفتار، شغال، جوجه‌تیغی و خرگوش و پرندگانی مانند کبک، عقاب، شاهین، تیهو، فاخته و بلبل است.

همچنین آتش به جان جنگل‌های زاگرسی لوداب یاسوج نیز افتاده است .یاسر فاطمی فعال و کارشناس محیط زیست در این باره گفت:  جنگل های زاگرسی در لوداب از توابع یاسوج در آتش میسوزند و هیچ گونه امکاناتی برای مهار آن ندارند.

مسئولان ادعا می کنند آتش را مهار کرده اند اما منابع محلی خبر دادند که با وجود باد شدید در منطقه هر لحظه امکان شعله ور شدن مجدد هست.