رئیس بخش بیوفوتونیک انستیتوی ملی بهداشت آمریکا فاش ساخت: خامنه‌ای قصد داشت واکسن چینی را به مردم ایران تحمیل کند

دکتر امیرحسین گنج‌بخش، رئیس بخش بیوفوتونیک انستیتوی ملی بهداشت آمریکا، در واکنش به سخنان اخیر روحانی  مبنی بر ورود بخش خصوصی به عرصه واردات واکسن در ایران گفت: «نباید اجازه داد حق واکسن زدن شهروندان ایرانی به دستاویز حکومت بدل شود.»

وی در  ادامه افزود: هر چند بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی در واکسیناسیون عمومی داشته باشد، اما در ایران این نقش مشخص نشده و به نظر می‌رسد جای دو جریان دولت و بخش خصوصی جا به جا شده است.

دکتر گنج‌بخش در رابطه با واگذاری واکسیناسیون به بخش خصوصی در ایران می‌گوید: ورود بخش خصوصی به واردات واکسن، واکنش انتقادآمیز کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به همراه داشت. بسیاری از احتمال رانت ارزی ابراز نگرانی کردند و این که این تصمیم راه را برای تخصیص ارز نیمایی به افراد و شرکت‌های خاص باز خواهد کرد. عده‌ای دیگر نیز توزیع ناعادلانه واکسن بر اساس ثروت و نفوذ را در پی سپردن واردات واکسن به بخش خصوصی مطرح کرده‌اند.

 

حسن روحانی، در جلسه هیأت دولت ادعا کرد:  هر بخش خصوصی می‌تواند با ارز نیمایی واکسن وارد کند. او افزود واکسنی که دولت وارد می‌کند رایگان است، با در نظر گرفتن اولویت افراد تزریق می‌شود، و «ممکن است به افراد عادی دیرتر برسد.»

این در حالی است که پیشتر، حیدر محمدی، مدیر دارویی وزارت بهداشت، گفته بود واکسن‌های وارداتی از هر مسیری که وارد شوند در نهایت توسط وزارت بهداشت از آنها خریداری شده و به صورت رایگان به مردم تزریق خواهد شد.

دکتر امیرحسین گنج‌بخش در ادامه  گفت، با توجه به ممنوعیت ورود واکسن‌های غربی به ایران توسط علی  خامنه‌ای و سپس امضای قرارداد ۲۵ ساله با چین به نظر می‌رسد او قصد داشت واکسن چینی را به عنوان شیرینی قرارداد به مردم تحمیل کند.