رئیس جدید آژانس اتمی: موضوع مواد رادیو اکتیور در تورقوز آباد یک امر جدی است، ولی نباید به رژیم اولتیماتوم داد

رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که پنهانکاری های رژیم ایران در مورد انبار تورقوزآباد که در آن، آثار مواد رادیو آکتیو یافت شده، یک امر وخیم است و گرچه حکومت ایران به پرسش های آژانس در این زمینه پاسخ نداده، ولی تعیین اولتیماتوم نسبت به ایران کار درستی نمی تواند باشد.

رافائل گروسی که روز پیش (سه شنبه) رسما به ریاست آژانس گزیده شد، این سخنان را در رابطه به مکانی بیان کرد که نخست وزیر اسرائیل سال گذشته فاش ساخته بود که یکی از مراکز فعالیت اتمی رژیم است، ولی حکومت اسلامی ادعا کرده بود که آن مکان یک کارگاه قالیشویی است و هیچ فعالیت اتمی در آن صورت نگرفته است.

با آن که حکومت ایران در یک سال اول پس از این افشاگری اسرائیل، به بازرسان اجازه بررسی این اتهام را نداد، ولی به دنبال بازرسی انجام شده، آثار رادیو آکتیو به دست آمد و معلوم شد که اتهامات نخست وزیر اسرائیل درست بوده است.

اکنون حکومت ایران از پاسخگویی به پرسش های آژانس درباره ماهیت این موضوع طفره می رود و هنوز پاسخی و یا توضیحی نداده است.

رئیس جدید آژانس در عین حال گفت که ماهیت فعالیت اتمی ایران در تورقوزآباد، در جنوب شهر تهران، یک امر وخیم است که رژیم ایران نمی تواند از پاسخگویی در مورد آن، برای همیشه طفره رود. اما او می گوید که تعیین اولتیماتوم نیز نمی تواند کارساز باشد.

این جریان در حالی مطرح می شود که رژیم ایران به خروج گام به گام از تعهدات خود در چارچوب برجام ادامه می دهد و به لحظه ای نزدیک می شود که بتواند بمب هسته ای تولید کند.

بنیامین نتانیاهو در آخرین سخنانش در رابطه با فعالیت های اتمی ایران، یکبار دیگر به جهانیان هشدار داد که رژیم ایران همچنان درباره فعالیت های اتمی خود دروغ می گوید و همیشه دروغ گفته است.

رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که یک دیپلمات ۵۸ ساله آرژانتینی است، در بخش دیگری از سخنانش، رفتار رژیم ایران با یکی از بازرسان امور اتمی را نامتناسب دانست و گفت که از بازسان در انجام ماموریت هایشان در ایران حمایت خواهد کرد.

رژیم ایران با این ادعا که خانم بازرس آژانس، مواد مشکوکی با خود به همراه دارد، از ورود او به تاسیسات اتمی نظنز جلوگیری کرد که این امر با نکوهش آژانس بین المللی روبرو شد و رئیس جدید آژانس نیز گفت که این اتهام بی اساس بوده است.

یک دیدگاه

  1. اسرائیل در چند عملیات اطلاعاتی به صورت بسیار خیره کننده ای موفق بوده است و اگر اغراق نباشد باید گفت در بازی اطلاعاتی با رژیم ایران ، موفق شد رژیم ایران‌ را هم کیش کند و هم مات . افشای تورقوزآباد ، انتقال اسناد محرمانه انرژی اتمی به اسرائیل و درز کردن جلسه محرمانه در رابطه با واکنش ایران نسبت به ایالات متحده که در بیت رهبری صورت گرفت و . . . نشانه قدرت و پیروزی موساد در برابر سازمانهای اطلاعاتی ایران است .
    اگر اسرائیل بتواند یک یا چند پرونده‌های مشابه تورقوزآباد را بر ملا کند بدان معنا است که توافق برجام یک فریب بزرگ از طرف رژیم ایران بوده است و توافق برجام را بی معنی تر از گذشته میکند .

Comments are closed.