رئیس جمهوری آرژانتین از کشورهای جهان خواست سران تروریست پرور حکومت ایران را به خاک خود راه ندهند

مظنون دیگر علی اکبر ولایتی می باشد که در آن هنگام وزیر خارجه رژیم ایران بود و اکنون در سمت مشاور امور بین المللی خامنه ای خدمت می کند.

دولت ارژانتین از کشورهای جهان خواستار گردید افرادی از مقامات حکومت ایران را که در انفجار کانون همیاری یهودیان در بوئنوس ایرس دست داشته اند، به کشورهای خود راه ندهند. سخن از شش تن مقامات ارشد حکومت ایران در سال ۱۹۹۴ میلادی است که طبق یافته های تحقیقاتی در آرژانتین، در این جنایت دست داشته و از طراحان و آمران آن بوده اند.

در انفجار این ساختمان که به اختصار “آمیا” نامیده می شد، ده ها تن از یهودیان آرژانتین کشته شدند. دو سال پیش از آن نیز ساختمان سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس هدف انفجار مشابهی قرار گرفت. تعداد کل کشته شدگان در دو انفجار، ۱۰۷ نفر بود.  یکی از مقامات ارشد رژیم ایران که در این رابطه به عنوان متهم اعلام شد، اکبر هاشمی رفسنجانی بود که به دستور خامنه ای، او را در استخر خفه کردند. مظنون دیگر علی اکبر ولایتی می باشد که در آن هنگام وزیر خارجه رژیم ایران بود و اکنون در سمت مشاور امور بین المللی خامنه ای خدمت می کند.

به درخواست آرژانتین، پلیس بین الملل (اینتِرپُل) علیه این شش تن و دو تن لبنانی قرار توقیف بین المللی صادر کرده بود.

رئیس جمهوری کنونی آرژانتین، پرزیدنت ماوریتسیو ماکری در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، از همه کشورهای جهان خواستار شد به این مظنونان اجازه ورود ندهند.

رژیم ایران تا کنون ادعا کرده که در آن دو انفجار نقشی نداشته اس. ولی در گزارش های سال های اخیر گفته شده بود که ایران به دو رئیس جمهوری وقت در آرژانتین میلیون ها دلار رشوه پرداخته بود تا این اتهام را باطل سازند و یا رسیدگی به آن را متوقف نگاه دارند.

رئیس جمهوری کنونی آرژانتین در سخنرای شب گذشته تاکید کرد که از دیدگاه دولت آرژانتین، این پرونده همچنان باز است و رسیدگی به آن ادامه خواهد یافت. حقوقدان البرتو نیسمَن دادستان ویژه آرژانتین یکی از قربانیان تبانی رئیس جمهوری پیشین با حکومت ایران بود که پیش از اَدای شهادت در این باره، به طور مشکوکی به قتل رسید.

با آن که پلیس بین الملل قرار توقیف بین المللی صادر کرده، علی اکبر ولایتی دو ماه پیش آزادانه از مسکو دیدن کرد و دولت روسیه قرار توقیف بین المللی او را نادیده گرفت.

پرزیدنت ماکری در سخنرانی خود در مجمع عمومی، خطاب به رژیم ایران گفت: «۲۵ سال از هنگام انفجار آمیا می گذرد و می می خواهم یکبار دیگر از جمهوری اسلامی ایران بخواهم که با مقامات قضایی آرژانتین برای ادامه تحقیقات درباره هویت شرکت کنندگان در این سوءقصد تروریستی همکاری کند».

یک دیدگاه

  1. اگر می خواهید ترور از خاورمیانه رخت بر بندد، رژیم جبار فاشیستی اشغال گر ایران را بر اندازید. برای امنیت خود اسراییل هم که شده دست ملایان و هفت تیر کش هایشان را از سر ایران کوتاه کنید. امکان آمدن مردم به خیابان را فراهم کنید.
    پاینده باد دوستی ایران و اسرائیل.

Comments are closed.