رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود در مورد خاشقجی مطالبی گفت که ممکن است افشاگر روابط اسرائیل و عربستان باشد

پرزیدنت ترامپ در آخرین سخنان خود در مورد ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری آن کشور در استانبول، از جمله گفت که دولت عربستان سعودی در یاری رسانی به اسرائیل نقش داشته است

از دیدگاه برخی تحلیلگران، پرزیدنت ترامپ در سخنانی که روز گذشته (سه شنبه) در مورد قتل جمال خاشقجی به زبان آورد، گوشه کوچکی از همکاری های پنهان اسرائیل و عربستان سعودی را آشکار می کند که این امر ممکن است موجب نگرانی باشد.

اسرائیل برقراری نوعی همکاری های پنهان با عربستان سعودی را مورد تائید قرار داده، ولی هرگز درباره ماهیت و ابعاد آن سخنی نگفته است.

پرزیدنت ترامپ در آخرین سخنان خود در مورد ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری آن کشور در استانبول، از جمله گفت که دولت عربستان سعودی در یاری رسانی به اسرائیل نقش داشته است.

روزنامه های روسیه با تاکید بر سخنان ترامپ، ادعا کردند که اظهارات او عملا تایید اتحادی است که بین ایالات متحده با عربستان و سعودی در منطقه برپا شده است.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که ایالات متحده، برای رویارویی با زیاده روی های حکومت اسلامی ایران، قصد دارد یک محور دفاعی با عضویت امیرنشین های حوزه خلیج فارس، دولت عربستان سعودی و اسرائیل، به رهبری خود به وجود آورد.

پرزیدنت ترامپ در سخنان شب گذشته خود، در دفاع از لزوم ادامه مناسبات دوستانه با دولت عربستان از جمله گفت که آن کشور، تا کنون کمک های زیادی به ایالات متحده و اسرائیل کرده است. ولی درباره جزئیات آن سخنی نگفت.

در حالی که هر روز جزئیات تکان دهنده تازه ای در مورد قتل خاشقجی انتشار می یابد، گمان آن است که پرزیدنت ترامپ می کوشد به نحوی رفتار کند که این ماجرای تکان دهنده، به مناسبات دو کشور آسیب اساسی وارد نیاورد و به ویژه آن که منافع اقتصادی آمریکا به خطر نیافتد.

حسن روحانی پس از یک هفته سکوت، در مورد قتل جمال خاشقجی به صدا در آمد و در آغاز جلسه هیات دولت، جنایتی را که در کنسولگری در استانبول رخ داده محکوم دانست و ادعا کرد که این رفتاری همانند جنایات داعش است که خاندان سعودی در عربستان، به گفتۀ وی، پایه گذار آن می باشند.

در آنکارا، پرزیدنت رجب طیب اردوغان نیز با قاطعیت اعلام کرد، تا هنگامی که همه جزئیات این جنایت آشکار نگردیده و  هویت قاتلان اعلام نشده، به پیگیری ماجرا ادامه خواهد داد.