رئیس جمهوری اسرائیل از پاپ اعظم خواست، انتشار افتراهای یهود ستیزانه در رابطه با کورونا را بار دیگر نکوهش کند

دیدار تاریخی رئیس جمهوری اسرائیل با پاپ اعظم (عکش آرشیوی)

رهبر روحانی کاتولیک های جهان، پاپ اعظم فرانسیس در یک گفتگوی تلفنی با رئیس جمهوری اسرائیل، فرا رسیدن عید پسح را که عید رهایی یهودیان از سرزمین مصر است، به ملت اسرائیل و یهودیان سراسر جهان شادباش گفت و آرزو کرد که در سال پیش رو آرامش و آسایش بر جهان مستقر گردد.

پرزیدنت روبی ریولین در این تماس تلفنی با پاپ اعظم، از گسترش تبلیغات یهود ستیزانه ابراز نگرانی کرد و از پاپ اعظم به عنوان رهبر روحانی اکثریت مسیحیان در جهان درخواست کرد به نکوهش این پدیده بپردازد و باورمندان مسیحی را از چنین تبلیغات ضد یهودی و ضد انسانی منع کند.

گروه هایی از یهود ستیزان که همیشه همه رویدادهای منفی جهانی را به یهودیان نسبت می دهند، این بار ادعا کرده اند که ویروس کورونا توسط یهودیان در دنیا گسترده شده است. در قرون وسطی نیز برخی کشیش های مسیحی برای تحریک مردم علیه یهودیان ادعا کرده بودند که طاعون سیاه را یهودیان در اروپا شایع کرده بودند و استدلالشان آن بود که درصد بسیار کمتری از یهودیان در این بلای همه گیر جان باختند که علت واقعی آن، رعایت کامل مقررات بهداشتی توسط یهودیان و پرهیز مطلق آن ها از خوردن گوشت حرام بوده است.

شیوع کورونا به گروهی از افراد پلید فرصت داد که شیوع کورونا را متوجه عوامل و کشورهای مختلفی سازند. گروهی ادعا کردند که کورونا را خود دولت چین شایع ساخت تا دنیای غرب را به اضمحلال بکشاند و تسلط بر اقتصاد دنیا را به دست گیرد.

عوامل حکومت اسلامی ایران، و به ویژه شخص خامنه ای شیوع بیماری را به ایالات متحده نسبت دادند و ادعا کردند که قصد آن کشور آسیب رساندن به حکومت ایران بوده است و این در صورتی که تا امروز ایالات متحده بیشترین زیان انسانی و مالی این ویروس جهانگیر را متحمل شده است.

اکنون یهود ستیزان نیر گناه آن را متوجه یهودیان می دانند و توضیح نمی دهند که یهودیان از کدام کشور و در کدام آزمایشگاه می توانسته اند چنین کاری بکنند و چه سودی نصیب آن ها و یا ملتشان می شده است.

در طول تاریخ، انتشار اتهامات و افتراهای یهود ستیزانه، وسیله ای برای غارت اموال یهودیان، کشتن آن ها و یا اخراجشان از سرزمین ها بوده است.

کلیسای کاتولیک که خود را به یهودیت در رقابت تصور می کرد، در قرون وسطی یکی از مهمترین عوامل پراکندن افتراهای ضد یهودی بوده است.

در این مکالمه تلفنی که به ابتکار رئیس جمهوری اسرائیل انجام شد، پرزیدنت ریولین از کوشش پاپ اعظم برای نکوهش اندیشه های یهود ستیزانه سپاسگزاری کرد و از او خواست که با سر بلند کردن گرایش های ضد یهودی، همزمان با شیوع کورونا، سخنان خود را دوباره بیان کند و از باورمندان کاتولیک در سراسر جهان بخواهد فریب این تبلیغات زهرآگین را نخورند.

مسیحیان جهان نیز روز یکشنبه آینده، سه روز دیگر، عید پاک را جشن می گیرند و پرزیدنت ریولین در این فرصت، عید را به همه مسیحیان جهان شادباش گفت.