رئیس جمهوری اسرائیل در راس یک هیات بزرگ اقتصادی و علمی و بازرگانی، به طور رسمی از رومانی دیدن می کند

رئیس جمهوری اسرائیل، پرزیدنت روبی ریولین که دوران خدمت او به زودی پایان می گیرد، به دیدار رسمی از رومانی دعوت شده است و او در راس یک هیات بزرگ سیاسی – اقتصادی رهسپار بوخارست می شود.

پرزیدنت ریولین پیش از پایان دوره هفت ساله ریاست جمهوری، از جانب پرزیدنت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده به دیدار آن کشور دعوت شده و همچنین قرار است از چند کشور دیگر نیز دیدار رسمی به عمل آورد.

سفیر اسرائیل در رومانی، داوید سارانگاس امروز (سه شنبه) به خبرنگاران گفت که قرار بود این دیدار سال گذشته انجام گیرد، ولی به علت شیوع ویروس کورونا تا کنون به تعویق افتاده است.

پرزیدنت رویولین در مدت اقامت در بوخارست یک رشته دیدارهای سیاسی با رئیس جمهوری، نخست وزیر و مقامات سیاسی ارشد آن کشور به عمل خواهد آورد و همزمان یک رشته گفتگوهای اقتصادی نیز بین کارشناسان دو کشور برای گسترش روابط و همکاری ها انجام خواهد گرفت.

سفیر اسرائیل گفت که دولت رومانی قرار است برای انجام یک رشته پروژه های سازندگی و پیشرفت کشور، بودجه ای به مبلغ هشتاد میلیارد دلار از اتحادیه اروپا دریافت کند و اسرائیل می تواند در سه رشته عمده، همکاری های ارزنده ای با رومانی داشته باشد.

او گفت که دولت رومانی برای پیشرفت در رشته کشاورزی، می تواند از تجربیات اسرائیل بهره مند گردد. اسرائیل می تواند تجهیزات مدرن آبیاری و دیگر امور کشاورزی به رومانی بفروشد.

رشته دوم همکاری ها می تواند در بخش بهداشت و درمان باشد که در این زمینه نیز اسرائیل می تواند همکاری های گسترده ای با رومانی برقرار سازد.

ولی مهمترین رشته همکاری ها بین دو کشور امور سایبری و کامپیوتری می باشد که در این زمینه اسرائیل یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان محسوب می گردد و رومانی می تواند مشتری خوبی برای نوآوری های دانش بنیان اسرائیل باشد.

نمایندگانی از شرکت های اسرائیلی که در زمینه کشاورزی، پزشکی و تکنولوژی، رئیس جمهوری را در این سفر همراهی می کنند.

اکنون سالیان دراز است که اسرائیل و رومانی در امور امنیتی و دفاعی نیز همکاری دارند و رومانی مقادیر کلانی تجهیزات نظامی و دفاعی از اسرائیل خریداری کرده است.

در گزارش های پیشین آمده بود که رومانی بارها به نیروی هوایی اسرائیل امکان داده بر فراز حریم هوایی آن کشور به تمرینات جنگی بپردازد. از آن جا که در اسرایی کوه های بلند وجود ندارد، این گونه تمرین ها برای ارتش اسرائیل، در صورتی که بخواهد در کشور دیگری به نبرد بپردازد از اهمیت برخوردار است.

در یکی از همین تمرینات هوایی بود که یک هلیکوپتر جنگی اسرائیل سرنگون شد و خلبان آن جان باخت. در سالروز این حادثه، روسای جمهوری اسرائیل و رومانی تاج های گلی را در کنار محل حادثه قرار خواهند داد. این حادثه یازده سال پیش در کوه های کارپات در رومانی رخ داد و فرمانده نیروی هوایی اسرائیل نیز در آیین یادبود که قرار است پس فردا (پنجشنبه) برگزار شود، حضور خواهد داشت.