رئیس جمهوری اسرائیل فردا چهارشنبه نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه آینده می کند

 رئیس جمهوری اسرائیل فردا چهارشنبه نتانیاهو را مامور تشکیل کابینه آینده می کند

رئیس جمهوری اسرائیل پرزیدنت روبی ریولین امروز سه شنبه به مشاوره ها و رایزنی های خود با نمایندگان احزابی که به پارلمان اسرائیل راه یافته اند ادامه می‌دهد که این گفتگوها در ساعات  امشب به پایان می‌رسد.

احتمال می‌رود که  رئیس جمهوری اسرائیل فردا چهارشنبه بنیامین نتانیاهو را فراخوانده او به او مسئولیت تشکیل دولت آینده را واگذار کند.

اما از آنجا که این امر مسلم بوده دستیاران نخست وزیر از روزی که نتایج انتخابات اعلام گردید تماس‌های خود را با احزاب دیگر آغاز کردند و هدف برپایی دولتی است که دست کم ۶۵ تا ۶۸ کرسی در پارلمان ۱۲۰ نفره اسرائیل داشته باشد که یک دولت مستحکم و قدرتمند محسوب گردد و بتواند برنامه‌های خود را به پیش ببرد.

با این همه آگاهان امور می گویند که بنیامین نتانیاهو رسالت بسیار دشواری در پیش دارد و مشکل اصلی او پل زدن بر خواسته‌های احزاب مذهبی با حزب سکولار ایسرائیل بیت نو یا  اسرائیل خانه ماست می باشد.

یکی از مشکلات عمده خواست احزاب مذهبی برای ایجاد سختگیری های بیشتری در مورد فعالیت‌های اقتصادی در روز شنبه و باز بودن مغازه ها و همچنین اتوبوسرانی در روز شنبه با خواسته‌های حزب اویگدور لیبرمن می باشد که خواهان دادن آزادی عمل به افراد در روز مقدس شنبه می باشد.

همچنین مشکل اساسی دیگر تصویب قانونی است که به موجب آن بسیج شمار محدودی از طلبه‌های آموزشگاه های دینی جناح متعصب سیاسی در اسرائیل را تامین کند.

اویگدور لیبرمن که بیش از دو سال وزیر دفاع اسرائیل بود خواستار آن است که لایحه‌ای که در آن دوران تنظیم شد و مراحل پایانی خود را می‌گذراند  ولی به تصویب نهایی نرسیده است به اجرا گذاشته شود و این در حالی است که احزاب تعصبی و مذهبی خواهان لغو این لایحه و تنظیم لایحه دیگری هستند که به موجب آن طلبه ها از خدمت نظام وظیفه معاف شوند.

آویگدور لیبرمن در یک همایش حزبی شب گذشته دوشنبه تأکید کرد که حاضر نیست حتی یک نقطه از این لایحه تغییر یابد و این یکی از شرایط او برای شرکت در کابینه آینده می باشد.

لیبرمن گفت او به رئیس جمهوری توصیه کرد چه کار بر پایه کابینه بعدی را نیز به شخص نتانیاهو محول کند اما این به معنی آن نیست که حزب وی حاضر است به هر قیمتی وارد کابینه آینده شود.

آگاهان می‌گویند که حضور این حزب برای برپایی یک دولت مستحکم ضروری است اما در شرایط معین انتظار می رود طرفین بالاخره بتوانند به توافق برسند.

یک دیدگاه

  1. همه لژیونرهای اسرائیل وارد دولت بنیامین نتانیاهو شوند کارهای بزرگ در جهت سرافرازی اسرائیل بسیاره هللویا درود وبرکت بر رئیس جمهوری اسرائیل روبی ریولین . درود وبرکت بر بنی اسرائیل درود وبرکت بر سرزمین اسرائیل اسرائیل بزرگ می شود .

Comments are closed.