رئیس جمهوری اسرائیل نسبت به قانونی که به یهودیان کشور امتیازاتی می دهد، زبان به انتقاد گشود

تصمیم دولت برای تصویب قانونی که جنبه های یهودی کشور را تقویت کند و “قانون ملت” نام گرفته، به طور بی‌سابقه ای مورد انتقاد و تذکر مقام رئیس جمهوری، پرزیدنت «روبی ریولین» نیز قرار گرفت که خواستار تجدید نظر در آن شد.

در “قانون ملت” که هم اکنون مراحل مقدماتی بررسی را در کنست (پارلمان اسرائیل) می گذرد، تلاش شده جنبه‌های یهودی کشور تقویت گردد، که اعراب شهروند اسرائیل، آن را نوعی تبعیض برای خود می‌دانند و فلسطینی ها نیز ادعا می‌کنند که اسرائیل قصد تسلط بر همه منطقه را دارد – ادعایی که کاملا بی اساس است.

در این لایحه، عبری به عنوان تنها زبان رسمی کشور شناخته شده و نهادهای فرهنگی یهودی از کمک‌های مالی بیشتری برخوردار خواهند شد و کمک به تأتر و هنر در میان اعراب شهروند اسرائیلی، به شرطی خواهد بود که جنبه ضد اسرائیلی نداشته باشد.

پرزیدنت ریولین در نامه ای که برای کمیسیون قانونگذاری پارلمان فرستاد، از جمله هشدار داد که تصویب چنین قانونی ممکن است بهانه به دست دشمنان اسرائیل بدهد که در صحنه بین المللی و سازمان های جهانی، علیه اسرائیل اقدام کنند.

رئیس جمهوری از قانونگزاران خواست بندهای این لایحه را با دقت بررسی کنند و تغییرات لازم را  انجام دهند.

 

یک دیدگاه

  1. توجه ، قابل تامل

    اقدامات ناشیانه
    اشتباه بزرگ و عامل بی ثباتی داخلی برای اسراییل
    اسراییل باید بفهمد تا زمانی که به تبعیضات و ظلم بر علیه شهروندان کشورش ادامه دهد زمینه ساز ناأمنی داخلی برای کشورش خواهد بود ظلم و تبعیض حکومت اسراییل یهودیها را دو دسته کرده اعراب شهروند اسراییل را از عدالت و محبت اسراییل ناامید کرده و ریشه حماس را باید در اینگونه اقدامات اسراییل دانست که البته جمهوری اسلامی با زیرکی از این حفره های خودساخته اسراییل بهره می برد. در حقیقت حکومت فعلی اسراییل میراث خوار حکومت حضرت داود ع و حضرت سلیمان است که متاسفانه هیچ نشانی از درایت مهربانی و لطف و مداری انان را دارا نیست. بر طبل توخالی یهودیت نواختن تنها یهود را منزوی و همراه بلایای گوناگون خواهد کرد. از دیگر سو چهل سال است که جمهوری اسلامی با ترساندن فلسطینی‌ها از اسراییل مبتنی بر علایم رفتاری حکومت اسراییل مانع صلح بوده است امید است قوم بنی اسراییل با درایت همراه با مهربانی داود وار و سلیمان گونه زمینه ساز زندگی و همزیستی مسالمت امیز سایر اقلیت ها در کنار یهودیان و منزوی شدن تروریسم در اسراییل باشد.

Comments are closed.