رئیس جمهوری اسرائیل که میهمان دولت یونان است: یهود ستیزی هنوز نمرده است

 

رئیس جمهوری اسرائیل، پرزیدنت روبی ریولین که به دعوت دولت یونان به آن کشور سفر کرده و مورد استقبال گرم قرار گرفته است، شب گذشته در آئین یادروز بین المللی هولوکاست، در همایش سران یهودیان یونان و بلندپایگان آن کشور در آتن سخنرانی کرد.

در این همایش یادروز هولوکاست، شماری از نجات یافتگان از اردوگاه های مرگ نازی، که در سنین بالای عمر خود هستند، حضور داشتند.

یهودیان یونان، و به ویژه آنانی که در بخش سالونیکی زندگی می کردند، در جنگ جهانی دوم در شمار قربانیان جنایات آلمان نازی بودند و در شهر سالونیکی بنای یادبودی به گرامیداشت آنان برپا شده است که هفته پیش هدف هتک حرمت یهودستیزان قرار گرفت.

پرزیدنت ریولین در سخنان خود، به لایحه ای نیز پرداخت که دولت لهستان قصد تصویب آن را دارد و به موجب آن، هرکس دولت لهستان و آن کشور را شریک جرم نازی ها در کشتار یهودیان بداند، محاکمه و مجازات خواهد شد.

ده ها هزار تن از اهالی لهستان، در جنگ جهانی دوم، در کشتار یهودیان آن کشور به نازی ها کمک کردند و بزرگترین اردوگاه های مرگ المان نازی، در لهستان برپا شده بود.

پرزیدنت ریولین در نطق خود گفت: «۷۳ سال از روزی که آتش کوره های آدم سوری در آشوویتس خاموش شد می گذرد. در آن جا بیشترین شمار یهودیان را کشتند و به خاکستر مبدل کردند. ولی اکنون دولت لهستان می خواهد آن کشور را از اتهام همکاری با نازی ها مبرا جلون دهد. این امر ثابت می کند که تاچه حد باید هر سال و در هر فرصت این جنایات را یادآوری کرد و نگذاشت دنیا آن را فراموش کند و جنایات تازه ای شکل بگیرد. نباید امکان دارد که افرادی و یا نهادها و کشورهایی در صدد برآیند که تاریخ بشری را بازنویسی کنند تا بتوانند به تحریف آن بپردازند.

در جریان دیدار کنونی رئیس جمهوری اسرائیل از یونان، سران آن کشور وی را مورد پذیرایی گرم قرار دادند و درباره گسترش همکاری های متقابل مذاکرات سازنده ای انجام گرفت.

یونان که با ترکیه بر سر قبرس و امور دیگری اختلافات عمیق دارد، در سال های اخیر روابط بسیار دوستانه ای با اسرائیل برقرار کرده و از جمله، نخست وزیر یونان سال گذشته میهمان رسمی اسرائیل بود.