رئیس جمهوری اسراییل شامگاه امروز، رشته رایزنی ها برای برپایی دولت آینده را با نمایندگان احزاب آغاز می کند

نخستین گروهی که به دیدار رئیس جمهوری می روند، نمایندگان حزب آبی و سفید هستند که بیشترین کرسی ها را به دست آورده است

مشاورات رسمی مقام ریاست جمهوری اسرائیل با سران احزاب پارلمانی، به هدف برپایی دولت آینده کشور، از شامگاه امروز (یکشنبه) آغاز می شود و ظهر فردا به پایان میرسد. قرار است که در ساعات شامگاه امروز نمایندگان سه حزبی که بیشترین کرسی های پارلمانی را در انتخابات هفته پیش به دست آورده اند به حضور پرزیدنت ریولین برسند و به او بگویند که از دیدگاه آن حزب، چه کسی شایسته نخست وزیری است و مقام رئیس جمهوری می تواند کار برپایی دولت آینده را به وی بسپارد.

نخستین گروهی که به دیدار رئیس جمهوری می روند، نمایندگان حزب آبی و سفید هستند که بیشترین کرسی ها را به دست آورده است. این حزب، به رهبری بنی گانتس توانست ۳۳ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را به دست آورد و ظاهرا بزرگترین بخت را برای برپایی کابینه بعدی دارد. ولی پیچیدگی نقشه سیاسی و حزبی اسرائیل در حدی است که ممکن است آن حزب قادر به برپایی کابینه ائتلافی آینده نباشد.

نمایندگان حزب لیلکود که صاحب ۳۱ کرسی شده میمانان بعدی رئیس جمهوری هستند و پس از آن ها نمایندگان اتحاد احزاب عربی به حضور رئیس جمهوری خواهند رسید که با به دست آوردن ۱۳ کرسی، سومین حزب پارلمانی بزرگ اسرائیل محسوب می شوند.

بدیهی است که حزب لیکود به رئیس جمهوری پیشنهاد خواهد کرد که دولت آینده را نیز بنیامین نتانیاهو برپا سازد. ولی اعضای ائتلاف احزاب عربی بر سر این نکته با هم اختلاف نظر دارند. در حالی که سه حزب در این ائتلاف حاضرند حزب آبی و سفید را برای تشکیل کابینه آینده توصیه کنند، حزب “بَلَد” که عملا موجودیت اسرائیل را باطل می داند، حاضر به چنین توصیه ای نیست. اعراب عربی خواهان یک رشته اقدامات دولتی به سود جامعه عرب کشور هستند. شمار اعراب اسرائیل یک میلیون و چهارصد هزار نفر است که بیست درصد از جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند.

اویگدور لیبرمن رهبر حزب راستگرای ییسرائل بیتینو (اسرائیل خانه ماست) هنوز اعلام نکرده که کدام حزب را برای برپایی دولت بعدی توصیه خواهد کرد. لیبرمن قاطعانه خواهان برپایی یک دولت وحدت ملی می باشد. ولی همزمان این احتمال مطرح است که حزب ابی و سفید بتواند با عضویت احزاب تعصب گرای مذهبی و احزاب مذهبی میانه رو، دولتی برپا کند که از حمایت ۶۱ تن از نمایندگان پارلمان برخوردار باشد.