رئیس جمهوری ایالات متحده در طرح صلح خود، امنیت اسرائیل را می پذیرد و بخشی از آرمان های فلسطینی را عملی می کند

طرح صلح پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد آشتی بین فلسطینیان و اسرائیل، که در یک همایش رسانه ای در کاخ سفید واشنگتن، در حضور نخست وزیر اسرائیل رونمایی شد، با واکنش های زیادی در همه کشورهای جهان روبرو گردید.

در این طرح صلح، رئیس جمهوری ایالات متحده کوشیده است حداکثر آرمان های فلسطینی را در عین تامین امنیت کامل اسرائیل پاسخگو باشد.

در اسرائیل این طرح با استقبال گرم همه مردم روبرو گردیده – گرچه جناح راست کشور ترجیح می داد که برخی از بندهای این طرح در مورد برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، و همچنین برچیدن ده ها آبادی اسرائیلی نشین در کرانه باختری حذف می شد. بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی می گویند که این، یک فرصت طلایی برای پیشبرد صلح و پایان بخشیدن به نزاعی است که اکنون بیش از یکصد سال است منطقه را به خاک و خون کشیده است.

به موجب این طرح که “معامله قرن” نامیده شده، ایالات متحده حق فلسطینیان را برای برخورداری از کشور مستقل می پذیرد و حتی با خواسته آن ها برای تعیین شرق اورشلیم به عنوان پایتخت فلسطین موافقت دارد. ولی در عین حال، خواست فلسطینی ها برای بازگشت اسرائیل به پشت مرزهای پیش از جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ رد شده و وجود آبادی های اسرائیلی در کرانه باختری، در نقاطی که به مرز اسرائیل چسبیده است، مورد تائید قرار گرفته و همچنین حق اسرائیل برای ماندن در نوار ساحلی معروف به “دشت اردن” مورد قبول قرار گرفته است.

تا پیش از جنگ شش روزه، کرانه باختری در تسلط اردن قرار داشت و آن را بخشی از خاک خود می دانست. ولی چند سال پس از آن که این سرزمین در آن جنگ به تصرف اسرائیل درآمد، اردن از حق مالکیت خود به این سرزمین انصراف داد و آن را به فلسطینیان واگذار کرد

در این طرح آمده است که یکپارچگی شهر اورشلیم همچنان حفظ خواهد شد و به ویژه اماکن مقدس یهودی، مسیحی و اسلامی در تسلط اسرائیل باقی خواهد ماند و پایتختی فلسطینی ها در بخشی از اورشلیم شرقی خواهد بود که “ابودیس” نامیده می شود و اسرائیل آن را از اورشلیم مجزا می داند و بخشی از پایتخت خود تلقی نمی کند.

همچنین، اسرائیل باید مدت چهار سال آینده از آبادی سازی در کرانه باختری دست بردارد و زمینه را برای مذاکرات صلح با فلسطینی ها هموار سازد. ولی در داخل خود آبادی ها، میتوان به ساختمان سازی ادامه داد.

پرزیدنت ترامپ در سخنان خود گفت که تامین شمار زیادی از خواسته های فلسطینیان، باید با تامین امنیت اسرائیل همراه باشد و از این رو، کشور مستقل فلسطینی باید فاقد ارتش باشد تا نتواند سربازان خود را برای حمله به اسرائیل آموزش دهد. استقرار اسرائیل در نوار ساحلی رود اردن نیز تلاشی برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به کرانه باختری خواهد بود.

منشه امیر در مصاحبه با صدای آمریکا، بلافاصله پس از پایان سخنرانی ها در کاخ سفید، از جمله گفت که این، بهترین سخنرانی پرزیدنت ترامپ در حمایت از اسرائیل و منافع امنیتی این کشور بوده است. امیر گفت که سخنان پرزیدنت ترامپ دو هدف عمده را دنبال کرده که مهمترین رسالت در خاورمیانه می باشد: او می خواهد با اجرای این طرح به نزاع خونینی پایان دهد که مدت بیش از یک قرن خاورمیانه را به آشوب و التهاب کشانده است. هدف دوم پرزیدنت ترامپ آن است که آرامش در سرزمینی که جایگاه اماکن ادیان سه گانه است به روی همگان باز باشد.

به گفته منشه امیر، پرزیدنت ترامپ بر این باور است که باید عزت و شخصیت را به فلسطینیان و به ویژه جوانان آن باز گرداند. او یادآور شد که فلسطینان بیش از سه نسل، همیشه سربار کشورهای دیگر بوده و از گرفتن صدقه زندگی خود را تامین می کرده اند و کشورهای عرب اجازه اسکان و سروسامان گرفتن به آنان نمی داده اند. ولی با برقراری صلح، ایالات متحده با کمک کشورهای دیگر پنجاه میلیارد دلار برای آبادانی سرزمین فلسطینی هزینه خواهد کرد و در ظرف چند سال یک میلیون شغل ایجاد خواهد شد و فلسطینیان، به ویژه نسل جوان خواهند توانست با شرافت و سربلندی، زندگی خود را اداره کنند.

منشه امیر در مصاحبه با صدای آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ در سخنرانی خود، همچنین بر این نکته انگشت گذاشت که دوران عملیات تروریستی پایان گرفته و هر نزاعی را باید از طریق مذاکره و راه های مسالمت آمیز حل کرد.