رئیس جمهوری برزیل در دومین روز سفر خود به اسرائیل از موزه جنایات آلمان نازی دیدن کرد

رئیس جمهوری برزیل همراه با یک گروه یکصد نفره بازرگانان و سرمایه‌گذاران برزیلی به اسرائیل آمده است و هدف او بهره برداری از تکنولوژی بسیار پیشرفته اسرائیل در زمینه های مختلف است

رئیس جمهوری برزیل پرزیدنت ژاییر بولسونارو امروز دوشنبه در دومین روز اقامت خود در اورشلیم به دیدار بنیاد ید وشم موزه جنایات آلمان نازی در اورشلیم رفت و در دفتر خاطرات نوشت که آنچه که در این موزه  از آثار جنایات آلمان نازی علیه یهودیان دیده به شدت متأثر است و آرزو کرد که هرگز دیگر چنین جنایاتی در تاریخ بشریت رخ ندهد.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو روز گذشته یکشنبه ضیافت شامی به افتخار میهمان بلندپایه برزیلی خود برپا کرد که در آن نخست وزیر با کلمات بسیار گرم از رئیس جمهوری برزیل پذیرایی کرد.

بنیامین نتانیاهو گفت که دو کشور دارای روابط بسیار دوستانه ای هستند و امیدوار است که این نوع مناسبات هرچه بیشتر و هرچه گسترده تر شود.

نتانیاهو در ادامه سخنان خود از تصمیم رئیس جمهوری برزیل برای انتقال بخش اقتصادی سفارت خود از تل آویو به اورشلیم به گرمی استقبال کرد و گفت که چنین گامی می‌تواند سرآغاز گسترش همکاری‌های گسترده اقتصادی بین دو کشور باشد.

پیشتر پرزیدنت ژاییر بولسونارو  وعده داده بود که در اسرع وقت سفارت خانه  برزیل را به اورشلیم منتقل سازد اما زیر فشار شدید کشورهای عربی و احتمال از دست دادن معاملات و روابط بازرگانی با کشورهای عربی رئیس جمهوری برزیل تصمیم گرفت که در این مرحله انتقال سفارت خانه را به تعویق بیاندازد اما انتقال بخش اقتصادی سفارت به اورشلیم می‌تواند پیش درآمد اقدام بعدی در این زمینه باشد.

بنیامین نتانیاهو در ضیافت شام از امکانات بسیار خوبی که برای گسترش مناسبات بین دو کشور وجود دارد سخن گفت.

رئیس جمهوری برزیل همراه با یک گروه یکصد نفره بازرگانان و سرمایه‌گذاران برزیلی به اسرائیل آمده است و هدف او بهره برداری از تکنولوژی بسیار پیشرفته اسرائیل در زمینه های مختلف است.

همچنین برزیل برای تقویت اقتصاد خود نیاز دارد که از همکاری‌های گسترده اسرائیل در این زمینه برخوردار شود.

پرزیدنت بولسونارو در پاسخ به سخنان گرم نخست وزیر اسرائیل اعلام داشت که وی در اورشلیم خود را در خانه خویش احساس می کند و گفت که امیدوار است مناسبات بین دو کشور هر چه بیشتر گسترش یابد.

نخست وزیر اسرائیل در سخنان خود ابراز امیدواری کرد که انتقال بخش اقتصادی سفارت خانه برزیل به اورشلیم مقدمه انتقال همه بخش‌های آن سفارتخانه باشد و برزیل هم مانند ایالات متحده سفارت خود را به طور کامل به اورشلیم انتقال دهد.

نخست وزیر هنگام  خوش آمد گویی به رئیس جمهوری برزیل گفت که جناب پرزیدنت شما امید آینده و جدید برای ملت برزیل هستید که می‌توانید به پیشرفت آن کشور خدمات ارزنده‌ای ارائه دهید.

نتانیاهو همچنین گفت که دیدار شما از اورشلیم می تواند پیش درآمد خوبی برای گسترش هر چه بیشتر روابط بین دو کشور باشد.

نتانیاهو گفت که دولت اسرائیل و حکومت برزیل در امور معنوی و همچنین پیشرفت‌های مادی و علمی نزدیکی بسیار مستحکمی را بین یکدیگر احساس می‌کنند.

نتانیاهو گفت من در دیدارم از برزیل به خوبی احساس کردم که مردم آن کشور تا چه حد اسرائیل را دوست خود می دانند.

یکی از لحاظ جالب  ضیافت شام که به افتخار رئیس جمهوری برزیل  در اقامتگاه نخست وزیر اسرائیل برگزار شده بود پرزیدنت بولسونارو خطاب به نتانیاهو گفت من تصور می کنم که اسم فرزند خود را بر اساس اسم من ژاییر انتخاب کرده اید  و شاید این نشان محبتی است که اکنون من از جانب شما نسبت به خود احساس می‌کنم.

نتانیاهو با خنده گفت که همینطوراست.

پرزیدنت بولسونارو گفت  که برزیل یک کشور بسیار بزرگ است که باید در راه پیشرفت گام‌های بلندتری بردارد و وی امیدوار است که اسرائیل بتواند در این زمینه به آن کشور یاری برساند.