رئیس جمهوری برزیل پرزیدنت ژاییر بولسونارو امروز یکشنبه برای یک دیدار رسمی دو روزه به اسرائیل می آید

نخست وزیر اسرائیل ضیافت شامی نیز به افتخار مهمان  بلندپایه برزیلی برگزار خواهد کرد

رئیس جمهوری برزیل پرزیدنت ژاییر بولسونارو امروز یکشنبه برای یک دیدار رسمی دو روزه به اسرائیل می آید.این دیدار در پاسخ به سفری است که ماه گذشته نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو به برزیل داشت.

پرزیدنت بولسونارو حدود ۳ ماه پیش به رئیس جمهوری برزیل  رسید و در مبارزات انتخاباتی گفته بود که یکی از اقداماتی که به عمل خواهد آورد دیدار از اسرائیل و همچنین انتقال سفارت برزیل به اورشلیم خواهد بود.

پرزیدنت بولسونارو یکی از همکاران نزدیک  پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده می باشد با این همه گفته می شود که در مرحله کنونی رئیس جمهوری برزیل قول خود را در مورد انتقال سفارت خانه به اورشلیم عملی نخواهد ساخت.

اما  در عین حال گفته شد که کنسولگری برزیل در اورشلیم را تقویت خواهد کرد و تقریباً نقش سفارتخانه را ایفا خواهد کرد.

دولت برزیل می‌گوید که در شرایط کنونی در صورت انتقال سفارتخانه به اورشلیم به منافع اقتصادی کشور لطمه وارد خواهد آمد و برخی کشورهای عرب ممکن است از معاملات بازرگانی با برزیل خودداری ورزند.

یکی از نخستین اماکنی که رئیس جمهور برزیل  از آن دیدار خواهد کرد دیوار ندبه در شرق اورشلیم است که مقدس ترین مکان مذهبی برای یهودیان محسوب می شود و در واقع نماد ملیت و  مذهب یهود است.

رئیس جمهوری برزیل دارای باورهای مسیحی مستحکم است و در دیداری که چند سال پیش از اسرائیل داشت تمام آیین های مذهبی مسیحی را به عمل آورد و از جمله در آب رودخانه اردن غسل تعمید گرفت.

زیارت دیار دیوار ندبه توسط رئیس جمهوری برزیل همراه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل انجام خواهد گرفت و در ساعت امشب به عمل خواهد آمد.

دولت مجارستان نیز پیش تر به جای انتقال کامل سفارتخانه به اورشلیم بخش اقتصادی و بازرگانی خود را در این شهر تقویت کرده بود اما هنوز تصمیم به انتقال سفارت خانه نگرفته است.

امروز هنگام ورود رئیس جمهوری برزیل به اسرائیل در فرودگاه بین المللی بن گوریون مراسم استقبال رسمی به عمل آمد و نخست وزیر اسرائیل دست مهمان خود را به گرمی فشرد و به او خیر مقدم گفت.

همچنین طبق برنامه اقامت رئیس جمهوری برزیل در اسرائیل او دیدارهایی با بنیامین نتانیاهو برای تحکیم روابط دو کشور خواهد داشت و همچنین قرار است که یک رشته توافقنامه های اقتصادی و همکاری های علمی و صنعتی بین دو کشور امضا گردد.

یکی از نخستین اماکنی که رئیس جمهور برزیل از آن دیدار خواهد کرد بنیاد یدوشم  محل موزه جنایات آلمان نازی خواهد بود.

نخست وزیر اسرائیل ضیافت شامی نیز به افتخار مهمان  بلندپایه برزیلی برگزار خواهد کرد.

یکی از بخش های برنامه سفر رسمی رئیس جمهوری برزیل از اسرائیل دیدار از ستاد دفاع غیرنظامی و دفاع پشت جبهه اسرائیل است دفاع پشت جبهه است.

او قرار است با تیم امدادی اسرائیل که چندی پیش به برزیل فرستاده شد و توانست جان  شماری از مصیبت زدگانی را که به علت شکسته شدن سد در آن کشور آسیب دیده بودند و نجات یافتند نشان افتخار به آنها اعطا کند.

نشانی که پرزیدنت بولسونارو به امدادگران اسرائیلی اعطا خواهد کرد در واقع بزرگترین و مهمترین مدالی است که دولت برزیل  معمولاً به خارجی ها که به آن کشور خدمت کرده اند اعطا می کند از جمله کسانی که این نشان افتخار به آنها اعطا شد رئیس جمهوری سابق ایالات متحده پرزیدنت آیزنهاور و  همچنین ملکه بریتانیا بود و بنیامین نتانیاهو نیز در دیدار سه ماه پیش از برزیل به دریافت این نشان افتخار نائل آمد.

یکی از بخش‌های دیدار مهم رئیس جمهوری برزیل از اسرائیل گفت گو های گسترده ای است که درباره افزایش تبادلات بازرگانی و همچنین همکاری‌های اقتصادی و علمی با این کشور به عمل خواهد آمد.

قرار است که پرزیدنت بولسونارو  با گروه‌هایی از صاحبان تکنولوژی در اسرائیل دیدار و گفتگو کند و قراردادهایی در این زمینه امضا شود.