رئیس جمهوری جدید برزیل: اسرائیل مانند هر کشور دیگری حق دارد محل پایتخت خود را تعیین کند

نخست وزیر اسرائیل میهمان دولت و ملت برزیل بود و بنیامین نتانیاهو در آئین اَدای سوگند رئیس جمهوری برزیل حضور یافت و مورد استقبال گرم قرار گرفت

رئیس جمهوری برزیل، پرزیدنت ژائیر بولسونارو که در این هفته سوگند وفاداری یاد کرد و این مقام را رسما به دست گرفت، دوباره اعلام داشت که اسرائیل را یک کشور دوست می داند و مایل به گسترش مناسبات و تحکیم همکاری ها می باشد.

در هفته ای که گذشت ، نخست وزیر اسرائیل میهمان دولت و ملت برزیل بود و بنیامین نتانیاهو در آئین اَدای سوگند رئیس جمهوری برزیل حضور یافت و مورد استقبال گرم قرار گرفت.

پرزیدنت بولسونارو، در اولین سخنرانی پس از اَدای سوگند وفاداری، به موضع اورشلیم نیز پرداخت و گفت: تنها خود دولت اسرائیل است که می تواند محل پایتخت خود را تعیین کند و دیگران حق ندارند در این تصمیم دخالت کنند.

اشاره رئیس جمهوری جدید برزیل به آن بود که برخی کشورها اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نمی شناسند و سفارتخانه های خود را در تل آویو برپا ساخته اند. ولی ایالات متحده اخیرا سفارتخانه را به اورشلیم منتقل ساخت و چندین کشور دیگر نیز بزودی به اقدام مشابه دست خواهند زد.

رئیس جمهوری جدید برزیل نیز در جریان کارزار انتخاباتی خود بارها تاکید کرد که اگر به پیروزی برسد، یکی از نخستین اقدامات او، انتقال سفارتخانه به اورشلیم می باشد.

پرزیدنت بولسونارو، در بخش دیگری از سخنان خود، از تلاش متقابل روسیه و ونزوئلا برای تحکیم روابط بین دو کشور، ابراز نگرانی کرد. رژیم حاکم بر ونزوئلا از سال ها پیش یک نظام چپ گرا و ضد آمریکایی است که حکومت اسلامی ایران نیز کوشید با آن کشور مناسبات نزدیک علیه ایالات متحده برقرار سازد. محمود احمدی نژاد حتی قول داد که ایران یک میلیارد دلار در ونزوئلا سرمایه گذاری کرده و به اجرای پروژه های غُمرانی خواهد پرداخت. ولی به احتمال زیاد، این وقعده مالی احمدی نژاد، هرگز عملی نشد.

رئیس جمهوری جدید برزیل تصمیم دارد سفارتخانه کشور خود را به اورشلیم منتقل سازد. ولی هنوز تاریخ اجرای آن تعیین نشده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.