رئیس جمهوری روسیه، تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، درباره ایران و سوریه گفتگو کرد


رئیس جمهوری روسیه در یک تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، درباره ایران و سوریه با وی به رایزنی پرداخت و نتانیاهو را دعوت کرد یک بار دیگر به مسکو سفر کند و این بار در جشن های هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی ارتش های متفقین بر حکومت آلمان نازی حضور یابد.

این گفتگوی تلفنی روز گذشته (دوشنبه) انجام گرفت و به طور نسبی طولانی بود و طی آن پرزیدنت پوتین و نخست وزیر اسرائیل درباره مناسبات دو کشور نیز گفتگو کردند و خواستار گسترش هرچه بیشتر آن شدند.

مناسبات روسیه با اسرائیل بسیار دوستانه است و در مورد عملیات نظامی اسرائیل علیه استقرار سپاه قدس در سوریه، نوعی همآهنگی بین دو کشور برقرار می باشد که به اسرائیل امکان می دهد هرگاه که لازم بداند، با انجام عملیات هوایی، علیه پایگاه های سپاه پاسداران و انبارهای اسلحه آن در خاک سوریه اقدام کند.

دعوت از بنیامین نتانیاهو برای حضور یافتن در جشن پیروزی، یکی دیگر از نشانه های دوستی و همکاری بین دو کشور می باشد.

آگاهان می گویند که پرزیدنت پوتین با در نظر گرفتن موقعیت ویژه اسرائیل از دیدگاه دولت ایالات متحده، انتظار دارد که دولت اورشلیم مسیری برای رفع اختلافات روسیه با دولت آمریکا باشد. علاوه بر این، حدود یک میلیون نفر از یهودیانی که در اتحاد شوروی زاده شده بودند، در سال های اخیر به اسرائیل مهاجرت کرده اند و یک اندوخته فرهنگی و سیاسی برای دولت روسیه محسوب می شوند.

ارتش سرخ در پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم نقش عمده ای داشته و هرسال جشن بزرگی به این مناسبت برپا می کند.

نتانیاهو در گفتگوی تلفنی با پرزیدنت پوتین، جان باختن چهارده تن سرنشینان زیردریای اتمی روسیه را به پرزیدنت پوتین تسلیت گفت.

در همان حال که روسیه می کوشد داد و ستد بازرگانی خود با حکومت اسلامی ایران را به حداقل برساند، کاخ کرملین اعلام کرد که پرزیدنت پوتین در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، به تفصیل درباره گسترش مناسبات بازرگانی بین دو کشور گفتگو کرده است. اسرائیل یکی از عرضه کنندگان عمده نوآوری های تکنولوژی به روسیه می باشد و در مقابل کالاهای مصرفی بسیاری از آن کشور خریداری می کند.

سه هفته پیش بود که دبیر شورای امنیت ملی روسیه با همتای اسرائیلی خود و همچنین با مشاور کاخ سفید در امور امنیت ملی به رایزنی نشست و درباره آینده سیاسی سوریه و همچنین لزوم رویارویی با زیاده خواهی های رژیم ایران، رایزنی مهمی بین آن سه انجام گرفت.

آخرین دیدار بین رهبران اسرائیل و روسیه دو ماه پیش در مسکو انجام گرفت. نتانیاهو بارها با پرزیدنت پوتین دیدار داشته است.

3 دیدگاه‌

  1. درواقع فارغ از بعضی سیاست های ضددینی وسرکوب گرانه اتحادشوروی سابق، بایدگفت تنها هماورد هیتلر شوروی وبه عبارت بهتر ملت مقاوم این کشوربود. زیرا قدرت های غربی به شرط اینکه هیتلر سد راه شوروی باشد کاملاً چشمشان راسال ها تاقبل شروع جنگ روی تمام تئوری بافی ها، بی اعتنایی ها به تعهدات ومیثاق ها ونیز قواعدبین المللی وبه دنبال آن آشکارایارکشی وتدارک جنگ، بی عدالتی ها وجنایات وستم هیتلر بر اقلیت ها ومخالفانش بستند. حتی حاضرشدند فرانسه رابه اوباج دهند تا هم شوروی ازبین برود وهم یک پاک سازی قومی ونژادی به شیوه ی مدنظرآن ها دراروپاودنیابه دست نازی ها انجام شود. (نظیرآنچه بعداً در بوسنی، عراق وسوریه رقم زدند!). حتی وقتی روس ها وفرانسوی ها ایستادگی نمودند، مدت ها طول کشید تاازاین سیاست منافقانه دست بردارند. (مثلاًمی دانیم که رژیم واشنگتن دوسال بعدجنگ وآن هم به بهانه حمله ی پرهاربل وارد جنگ شد). به همین دلیل، فردای تسخیرآخرین دژهای نازی ها، غرب باشوروی سرشاخ شد!

  2. خبر خوبی است ولی نباید فراموش کرد که به روسها نباید اعتماد کرد زیرا روسها دوستان واقعی و خالص نیستند و همیشه از روی منفعت از در دوستی وارد میشوند . امیدوارم نتانیاهو بتواند باعث دست کشیدن روسیه از حمایت حکومت آخوندی شود . متاسفانه در منطقه قفقاز جمهوری‌هایی وجود دارد که مردمانشان مسلمان هستند مانند چچن و داغستان و …. و این جمهوری ها جزو فدراسیون روسیه هستند و باز متاسفانه روسیه مرزهای مشترک بسیار زیادی با کشورهای مسلمان دارد که باعث آن شده است روسیه در روابط خود با اسرائیل محافظه کارانه رفتار کند ولی همین که با این شرایط داخلی و خارجی که در روسیه است باز هم حمایت علنی خودش را از اسرائیل اعلام میکند جای بسی خوشحالی است .

Comments are closed.