رئیس جمهوری روسیه با تجدید نظر در سیاست خود در برابر سوریه، به حمایت از رژیم ایران سخن می گوید

پرزیدنت پوتین در همایش سوچی می گوید حضور نیروهای ایرانی در سوریه به او ارتباطی ندارد

رئیس جمهوری روسیه با یک تغییر موضع ناگهانی در مورد آینده سوریه، اعلام داشت که ماندن یا نماندن سپاه قدس ایران در پایان جنگ داخلی در سوریه، امری نیست که به روسیه مربوط باشد و دولت مسکو نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد.

پرزیدنت ولادیمیر پوتین در حالی این سخنان را بیان می دارد که خود وی و همچنین وزیر خارجه روسیه و بسیاری از دیپلمات های آن کشور در گذشته گفته بودند که با پایان جنگ در سوریه، همه نیروهای خارجی وظیفه دارند آن کشور را ترک گویند و پرزیدنت پوتین حتی در یک اظهار نظر گفته بود که این قاعده، نیروهای نظامی روسیه را نیز شامل می گردد.

رئیس جمهوری روسیه که روز گذشته (پنجشنبه) با خبرنگاران در شهر ییلاقی سوچی سخن می گفت، در مورد ایران از جمله گفت: «این وظیفه ما نیست که تصمیم بگیریم که آیا ایران در سوریه می ماند یا نمی ماند و باید از آن کشور بیرون رود» پوتین افزوده گفت: «حتی وظیفه ما نیست که نهادهای بین المللی را متقاعد سازد که چنین دستوری بدهند».

وی گفت: «هرکس می خواهد موجب بیرون رفتن نیروهای ایرانی از سوریه شود، باید خودش آستین ها را بالا بزند. همچنین آن کس باید تضمین بسپارد که اگر قرار است نیروهای ایرانی خارج شوند، تضمین های کافی برای تامین امنیت آینده سوریه، به آن کشور داده شود.

آگاهان سیاسی می گویند که این تغییر جهت پوتین، ممکن است تشویقی از جانب روسیه برای کشاندن رژیم ایران به همکاری های اقتصادی و نظامی و سیاسی نزدیکتری باشد.

علی خامنه ای در روزهای اخیر گفته بود که در انتظار یاری رسانی های غرب نشستن، یک معطلی است و رژیم ایران باید به سوی کشورهای شرقی روی آورد.

در روزهای اخیر گفته شد که روسیه با ایران یک رشته قراردادهای جدید همکاری امضا کرده است.

پرزیدنت پوتین در ادامه سخنان خود در سوچی، بخش کوچکی از همآهنگی های نظامی بین اسرائیل و روسیه را در مورد سوریه آشکار ساخت. او در این زمینه گفت: روسیه اقدام کرده و توانسته است نیروهای ایرانی را از مرزهای اسرائیل دور نگاه دارد، ولی موضوع عقب نشینی کامل سپاه قدس از سوریه، امری است که به دو کشور مربوط می شود و روسیه نمی تواند در آن دخالتی بکند».

رئیس جمهوری روسیه در توجیه سخنان خود گفت: ایران و سوریه دو کشور صاحب اختیار هستند و می توانند روابط فیمابین را آن طور که می خواهند و صلاح می دانند رقم بزنند و روسیه نمی تواند در آن دخالت کند.

پرزیدنت پوتین، در رابطه با این خواسته اسرائیل که عقب نشین سپاه قدس کافی نیست، بلکه همه نیروهای زیر فرمان رژیم ایران باید سراسر خاک سوریه را ترک کنند، گفت: «در چنین صورتی باید تضمین سپرده شود که کشوری (اسرائیل) در اوضاع داخلی سوریه دخالتی نخواهد کرد.

خامنه ای در روزهای اخیر گفته بود که در انتظار یاری رسانی های غرب نشستن، یک معطلی است و رژیم ایران باید به سوی کشورهای شرقی روی آورد

4 دیدگاه‌

  1. همانطور که منتظر بودم روسیه عاقبت چهره خود را نشان داد.. به این خرس نباید اعتماد کرد خداوند پشت و پناه اسراییل هست

  2. شما اسراییلیها هرچه اصرار کنید رژیم ایران برضد نظر شما رفتار میکنند تازه خطر اصلی خود رژیم سوریه است نه ایران تهدید اصلی برای اسراییل ماهیت رژیم سوریه است که اسراییل را دشمن شماره یک مینامدو تا اسد درقدرت است خطر همچنان در پیش گوش اسراییل وجود دارد کشورهای غربی داعش را میدان دادند تا حکومت اسد را نابود کند ولی اسد باحمایت ایران و روسیه مستحکم تر شده است-کاری نمیشود کرد به نظر من بانی این جریانات در منطقه خود آمریکا و غربیها هستند-تا این جریانات نباشد کی میاید از آمریکا سلاح بخرد

  3. کسانی که در کنار اسرائیل باشند نامشان در صفحه تاریخ ثبت خواهد شد اما کسانی که در کنار دشمنان اسرائیل بودند نامشان از صفحه روزگار حذف خواهد شد .

Comments are closed.