رئیس جمهوری سوریه در یک مصاحبه رسانه ای ادعا کرد که هیچ نیروی ایرانی در آن کشور حضور ندارد

پرزیدنت بشار اسد ادعا کرد که هیچ نیروی مسلح ایرانی در آن کشور وجود ندارد و همه گزارش هایی که در این رابطه انتشار می یابد دروغ محض است. این ادعا در حالی عنوان می شود که خود حکومت ایران از حضور “مستشاران نظامی” خود در سوریه سخن می گوید و تایید کرده است که دست کم هشت تن از این نیروی اعزامی در جریان حملات هوایی اسرائیل هلاک شده است.

بشار اسد در توضیح این ادعای خود گفت: «نیرو‌های ایرانی نداریم این کاملا واضح است».

بشار اسد ادعا کرد که رابطه بین دمشق و تهران، تنها ابراز پشتیبانی حکومت ایران نسبت به ادامه موجودیت رژیم کنونی می باشد. او گفت: «آن‌ها از سوریه حمایت می‌کنند؛ کارشناس نظامی اعزام می‌کنند و با نیرو‌های ما همکاری دارند».

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرده گفت: «نیروهای نظامی ایرانی در کنار ارتش سوریه حضور دارند».

منابع اطلاعاتی اسرائیل در ماه های گذشته ارزیابی کرده بودند که شمار افراد عضو سپاه قدس رژیم ایران که به سوریه فرستاده شده اند بالای ۹ هزار نفر است، و در کنار آن بیش از یازده هزار نفر نیز مزدوران شیعه و عرب و پاکستانی و افغانی در گروه هایی به نام های مختلف فعالیت می کنند. همچنین ارزیابی شده بود که رژیم ایران به حدود پنجاه هزار جوان سوری که در پشتیبانی از بشار اسد، مردم سوریه را سرکوب می کنند حقوق ماهیانه می پردازد.

پرزیدنت بشار اسد در ادامه گفت: «بگذارید به یک مثال عملی اشاره کنم: حدود یک سال پیش آمریکایی‌ها برای مجاب کردن ایرانی‌ها در خصوص اینکه آن‌ها باید در فاصله هشتاد کیلومتری از مرز با ارتفاعات جولان اشغالی باشند به روس‌ها اطلاع دادند. با آنکه آنجا سرباز ایرانی نبود! با این حال ایرانی‌ها بسیار انعطاف‌پذیر بودند و گفتند: باشد، کادر ایرانی در جنوب آن خط نخواهد بود. آمریکایی‌ها گفتند که اگر بر سر این مسئله توافق کنیم از بخش شرقی اشغال شده سوریه در مرز‌های عرب یا منطقه موسوم به “التنف” خارج می‌شویم؛ اما چیزی رخ نداد و آن‌ها خارج نشدند».

حکومت ایران بارها ادعا کرده که نیروهای اعزامی به سوریه، در چارچوب سپاه قدس، در نبردها حضور مستقیم ندارند، بلکه فقط به عنوان مستشار عمل می کنند. ولی در گزارش هایی که سازمان های اپوزیسیون سوریه انتشار می یابد، بارها گفته شده که در جریان بمباران های اسرائیلی علیه مواضع سپاه قدس در سوریه، ده ها تن از نیروهای وابسته به رژیم ایران نیز کشته شده اند