رئیس جمهوری عراق، نامزد پست نخست وزیری را که رژیم ایران از او حمایت می کند، رد کرد

پرزیدنت برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق

پرزیدنت برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق نامزد ائتلاف مورد حمایت حکومت ایران برای احراز مقام نخست‌وزیری را رد کرد و درباره علت آن گفت: احتراز از پذیرش نامزدی العیدانی می‌تواند نقض قانون اساسی باشد، اما اگر فشارها ادامه یابد از سمتش استعفا خواهد کرد.

ائتلاف بزرگ البناء، شامل دو ائتلاف فتح و ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق عراق که با گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی مورد حمایت ایران نیز متحد هستند، پیشتر اعلام کرده بودند که  نامزدی اسعد العیدانی، استاندار بصره را برای پست نخست‌وزیری به برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق پیشنهاد داده‌اند.

دفتر برهم صالح با انتشار بیانیه‌ای گفته است که  برای جلوگیری از «خونریزی بیشتر و بازگرداندن صلح به کشور» از پذیرش نامزدی آقای العیدانی احتراز کرده است.

شبکه تلویزیون الجزیره نیز در گزارشی نوشته است: برهم صالح همزمان با رد نامزدی العیدانی، روز پنج‌شنبه استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد.

گفتنی است که اگر پارلمان با استعفای آقای صالح موافقت کند، انتظار می‌رود بحران کشور عمیق‌تر شود.

در جریان خیزش مردمی عراق که چند ماه است ادامه دارد، بیش از  ۴۵۰ نفر کشته شده‌اند .مردم در عراق خواهان تغییرات اساسی در حاکمیت کشور، مبارزه با فساد دولتی و قطع نفوذ جمهوری اسلامی ایران هستند.

به دنبال گسترش این اعتراضات و خشونت و کشتار مردم درعراق، عادل عبدالمهدی ماه گذشته از سمت نخست‌وزیری استعفا کرد و اکنون باید رئیس‌جمهوری جانشین وی را تایید کند.

به گزارش الجزیره  هم قبل از سرکوب معترضان و هم بعد از استعفای عبدالمهدی، فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران و در راس آن قاسم سلیمانی برای نفوذ بیشتر و کشتار معترضین بدست نیروهای مورد حمایت خود به عراق سفر کرده بودند.

یکی از شعارهای اصلی مردم در اعتراضات ، پایان دادن به نفوذ و مداخلات جمهوری اسلامی ایران در عراق بوده و کنسولگری ایران در کربلا و نجف را  چندین بار به آتش کشیده بودند.

رژیم ایران می خواهد  قُصی السهیل را که وزیر آموزش و پرورش در دولت عبدالمهدی بود، برای سمت نخست‌وزیری معرفی کند که آن هم با مخالفت شدید معترضان مواجه شد.

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ عراقی،نیز  در جریان اعتراضات مردمی از آنان حمایت کرده  و از برهم صالح نیز به‌خاطر رد نامزدی العیدانی تشکر کرده است .

2 دیدگاه‌

    • این همه خرج عراق کردیم چه ازنظرمالی وچه ازنظر جانی اینم نتیجه اش .ایا بهتر نبود میلیاردها پولی که برای امنیت عراق خرج کردیم خرج کشورخودمون ومردم خودمون میکردیم

Comments are closed.