رئیس جمهوری عراق: «اجازه نمی دهیم ارتش آمریکا از عراق به ایران حمله کند»

رسانه های همگانی در حکومت اسلامی ایران خبر دادند که برهم صالح رییس جمهوری عراق به ایالات متحده گفته است که در هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد ارتش آمریکا از خاک عراق برای حمله علیه رژیم ایران استفاده کند. این خبر در حالی انتشار می یابد که ارتش آمریکا چنین قصدی نداشته و چنین تقاضایی از دولت بغداد مطرح نساخته است.

آگاهان یادآوری می کنند که حکومت اسلامی ایران در خاک عراق حضور نظامی گسترده ای دارد و نظامیان موسوم به حشد شعبی تحت فرمان رژیم ایران هستند و حتی گفته می شود که حکومت ایران چند پایگاه موشکی پنهان در خاک عراق برپا کرده تا از طریق آن ها بتواند خاک اسرائیل و یا نیروهای آمریکایی مستقر در سواحل جنوبی خلیج فارس را مورد تعرض قرار دهد.

تحلیلگران می گویند آنچه که از قول رئیس جمهوری عراق بیان گردیده و ظاهرا پشتیبانی از رژیم ایران می باشد، به هدف آن است که حکومت ایران بهانه برای حضور نظامی در خاک عراق نداشته باشد.

به نوشته رسانه های خبری تهران، برهم صالح در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی ان ان گفت:  بغداد به واشنگتن اجازه نخواهد داد تا از پایگاه‌های نظامی این کشور برای حمله‌ای علیه رژیم ایران استفاده کند.

وی افزود: هیچ توافقی میان بغداد و واشنگتن مبنی بر این که باعث شود پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا فکر کند می‌توان از “قلمرو عراق” چنین استفاده‌ای کند وجود ندارد.

وی در مصاحبه با کریستین امانپور خبرنگار سی. ان .ان  گفت: در اختیار گذاشتن پایگاه های عراق علیه ایران بدون شک بخشی از توافق میان دولت عراق و آمریکا نیست.

برهم صالح در پاسخ به سوال امانپور که آیا شما شباهتی میان تهدیدات امروز آمریکا علیه ایران با زمان پیش از جنگ عراق می بینید افزود: صدام حسین رهبر سابق عراق فردی منحصر به فرد بود. اما برخلاف عراق، آمریکا باید بداند که آغاز جنگ با ایران بسیار آسان است اما پایان دادن به جنگ بسیار سخت است.

کشور عراق، متحد ایالات متحده در منطقه محسوب می شود و میزبان چند پایگاه نظامی آمریکایی در آن کشور است اما همچنان دارای روابط نزدیکی با حکومت ایران هم می باشد .

رژیم اسلامی پیشتر تهدید کرده بود که اگر به ایران حمله شود خاورمیانه به آتش کشیده خواهد شد.منابع امنیتی گفتند که حکومت ایران به واحدهای تحت فرمان خود در عراق و حزب الله لبنان دستور حمله ی موشکی علیه پایگاه های آمریکایی در جنوب خلیج فارس و علیه خاک اسرائیل صادر کرده است .

پرزیدنت ترامپ، در روزهای اخیر به حکومت ایران هشدار داده که اگر به سربازان آمریکایی و یا منافع ایالات متحده در خاورمیانه تعرض کند، به شدت مجازات خواهد شد.

ایالات متحده در چند امیرنشین عرب در سواحل جنوبی خلیج فارس دارای پایگاه های نظامی مهمی می باشد.

3 دیدگاه‌

  1. پیشنهاد بنده به رئیس جمهور عراق اینه بیشتر به فکر مردم عراق باشد
    آمریکا نیازی به خاک عراق و بخصوص اجازه شخصی که توان جلوگیری از ارازل و اوباش عراقی که زیر نظر ایران فعالیت میکنند ندارد

Comments are closed.