رئیس جمهوری فرانسه: با موشک ایران مخالفیم و بر سر امنیت اسرائیل معامله نمی کنیم

رئیس جمهوری فرانسه گفت که بی تردید روزی خواهد آمد که فرانسه نیز اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت. پرزیدنت امانوئل ماکرون که در ضیافت شام سران جامعه یهودیان فرانسه سخن می گفت، تاریخی برای این اقدام ذکر نکرد، ولی گفت که تصمیم گیری باید بر میزان پیشرفت مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها استوار باشد. او همچنین گفت که مساله سلاح های موشکی حکومت ایران موجب نگرانی فرانسه، و دیگر هم پیمانان غربی آن کشور می باشد.

او گفت که اگر فرانسه بخواهد به تقلید از ایالات متحده، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد، آنگاه مقام خود را به عنوان یک میانجی صادق از دست خواهد داد و این امر شایسته ای نیست.

پرزیدنت ماکرون در ادامه سخنان خود به افزایش موج یهودستیزی در فرانسه نیز اشاره کرد و گفت که از احتمال مهاجرت یهودیان به خاطر یهودآزاری در کشورش نگران سات. او گفت: «این روز اندوهناکی خواهد بود که ناظر باشیم یهودیان از روی ترس، فرانسه را ترک گفته و به کشور دیگری مهاجرت می کنند»

آگاهان می گویند که در سال های اخیر، به دنبال افزایش موارد یهودستیزانه در فرانسه و قدرت گرفتن گروه های تعصب گرای اسلامی، که اکثرا از کشورهای عرب آفریقای شمالی به فرانسه مهاجرت کرده اند، و یا در آن کشورها ریشه دارند، ده ها هزار نفر یهودی، فرانسه را ترک گفته اند که شمار چشمگیری از میان آنان به اسرائیل مهاجرت کرده اند.

در سال های اخیر چندین مورد سوءقصد به جان یهودیان فرانسوی پیش آمد و به مدارس آن ها حمله شد. یک مورد از این جنایات، حمله تروریست های اسلامی به یک قصابی گوشت کاشر در پاریس بود که سه تن در آن کشته شدند.

پرزیدنت ماکرون در سخنرانی دیشب در ضیافت شام سران جامعه یهودیان فرانسه، همچنین به روابط دوستی پاریس و اورشلیم پرداخت و از جمله گفت که پشتیبانی از امنیت اسرائیل، یکی از هدف های تغییر ناپذیر دولت فرانسه بوده و خواهد بود. او گفت: «فرانسه هرگز بر سر امنیت اسرائیل معامله نخواهد کرد».

رئیس جمهوری فرانسه، با اشاره به تلاش موشکی حکومت اسلامی ایران، تاکید کرده گفت: دولت ما همیشه با برنامه های موشکی رژیم ایران مخالف بوده و هست و دولت پاریس در این زمینه به بریتانیا و ایالات متحده همخوانی و هم آهنگی دارد و سه کشور به تبادل نظر و چاره جویی ادامه می دهند.

پرزیدنت ماکرون گفت که دولت فرانسه طرفدار انجام گفتگوهای مسالمت آمیز با همه حکومت ها و از جمله نظامی اسلامی ایران است.

یادآوری می شود، وزیر خارجه فرانس ژان ایو لودریان در این هفته از تهران دیدن کرد و گفگوهای مفصلی با سران رژیم به عمل آورد، ولی با دست خالی ایران را ترک گفت.

4 دیدگاه‌

  1. از روزی که پرزیدنت ماکرون سکان ریاست جمهوری فرانسه را به دست گرفت یقین داشتم که ایشان هیچگاه اسرائیل را تنها نمیگذارد و پشت اسرائیل خواهد ایستاد و جمله ایشان مبنی بر اینکه بر سر امنیت اسرائیل معامله نمیکنیم ، دل یهودیان مقیم فرانسه و تمامی یهودیان جهان را گرم کرد ، خدا اسرائیل بزرگ را از شر تمام دشمنان الخصوص رژیم پلید ایران حفظ کند

Comments are closed.