رئیس جمهوری فیلیپین برای دیدار رسمی به اسرائیل می آید. ولی برخی سیاستمداران به آن اعتراض دارند

رئیس جمهوری فیلیپین که امشب وارد اسرائیل می شود و دیدارش جنجال برانگیز شده است

اسرائیل امشب (یکشنبه) پذیرای رئیس جمهوری فیلیپین پرزیدنت رودریگز دوترته می باشد که برای نخستین بار از این کشور دیدن می کند و ابراز امیدواری می شود که این سفر پیش درآمد گسترش همکاری های در زمینه های مختلف باشد.

با این همه، دیدار رئیس جمهوری فیلیپین موجی از انتقادها در داخل اسرائیل را نیز به دنبال داشته و مخالفان می گویند که پرزیدنت دوترته مخالفان رژیم را سرکوب می کند و آزادی بیان را متوقف ساخته و نباید با او همکاری شود. ولی مقامات دولتی این انتقاد را با دیدار از اسرائیل مرتبط نمی دانند و تاکید می کنند که همکاری با یک کشور خاور دور می تواند برای اسرائیل سازنده و سودمند باشد.

بخشی از سخنان پرزیدنت دوترته که در اسرائیل مورد انتقاد شدید قرار گرفت هنگامی بود که گفت: همانگونه که هیتلر چند میلیون یهودی را کشت، من نیز همه قاچاقچیان مواد مخدر را نابود خواهم کرد. این مقایسه بین یهودیانی که بیگناه و بی دفاع قربانی جنون هیتلر شدند، با افرادی که در فیلیپین به قاچاق مواد مخدر می پردازند با واکنش های اعتراض آمیز روبرو شد. پرزیدنت دوترته پس از آن که به نادرستی این تشبیه پی برد، از یهودیان پوزش طلبید و حرف خود را پس گرفت.

نهادهای دفاع از حقوق بشر در فیلیپین می گویند که رئیس جمهوری کنونی موجب قتل دوازده هزار شهروند شده که گرچه هزاران تن از آنان به خرید و فروش مواد مخدر می پرداخته اند، ولی هزاران تن دیگر از اعدام شدگان مخالفان رژیم او بوده اند.

در اورشلیم اعلام شد که یکی از نخستین اماکنی که رئیس جمهوری فیلیپین از آن دیدن خواهد کرد بنیاد “دَد وَ شِم” موزه جنایات آلمان نازی می باشد و او دسته گلی را در کنار مجسمه یادبود قربانیان نثار خواهد کرد.

ده ها هزار نفر از زنان و مردان جوان فیلیپینی در اسرائیل در امور خدماتی و پرستاری به کار مشغول هستند و یک جامعه بزرگ را در این کشور تشکیل می دهند. بسیاری از آنان، از دیدار رئیس جمهورشان از اسرائیل ابراز خرسندی عمیق کرده اند.

یک دیدگاه

Comments are closed.