رئیس جمهوری لبنان از آمریکا در مورد جدال مرزی و حوزه گازی با اسرائیل کمک طلبید

محافل خبری گفتند که اسرائیل حدود شش ماه پیش، به ابتکار خود از ایالات متحده درخواست کرده که با دولت لبنان پادرمیانی کند که اختلاف دو کشور به یک درگیری مبدل نشود و اکنون گزارش می رسد که آمریکائیان به تلاش در این زمینه ادامه می دهند.

سخن از بخشی از آب های دریای مدیترانه است که هر دو کشور اسرائیل و لبنان آن را در محدوده “آب های اقتصادی” خود تلقی می کنند و در همسایگی دو کشور قرار دارد.

دولت لبنان هفته پیش تهدید کرده بود که به اسرائیل اجازه بهره برداری نخواهد داد، زیرا بخشی از این ناحیه را متعلق به خود می داند.

کارشناسان می گویند احتمال خوبی وجود دارد که بتوان در این نقطه که “حوزه شماره ۹” نامیده می شود ذخایر گاز در عمق دریا کشف شود.

پرزیدنت میشل عون رئیس جمهوری لبنان، با آن که امروز (پنجشنبه) استقبال سردی از وزیر خارجه ایالات متحده به عمل آورد، ولی از او خواست که کشورش را در جدال با اسرائیل بر سر تعیین خطوط حریم اقتصادی گاز و همچنین خط مرزی بین دو کشور یاری دهد.

حزب الله لبنان همیشه دنبال بهانه می گردد تا به ستیز و درگیری با اسرائیل ادامه دهد. حکومت ایران با به گارگرفتن حزب الله لبنان برای انجام چنین ماموریتی، می کوشد منافع خود را در منطقه پیش برد.

رسانه های اسرائیلی نوشتند که وزیر خارجه ایالات متحده، رکس تیلرسون در دیدار امروز خود از بیروت، از جمله درباره توافق دولت های اورشلیم و بیروت پیرامون مشخص کردن خط مرزی حوزه های گاز اسرائیل و لبنان گفتگوهای لازم را انجام خواهد داد.

موضوع مورد اختلاف دیگر بین اسرائیل و لبنان، سیزده نقطه مرزی می باشد. اسرائیل هم اکنون در حال احداث یک دیوار بلند بین مرزهای دو کشور است. ولی دولت لبنان ادعا می کند که این دیوار، در برخی نقاط از داخل خاک لبنان می گذرد.

در این مورد نیز ایالات متحده حاضر به میانجیگری می باشد.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، یک دستیار وزیر خارجه آمریکا به نام دیوید ساترفیلد پیشنهاد کرده که اسرائیل و لبنان در مورد سیزده نقطه مورد اختلاف، به مبادله زمین دست بزنند.

برخی مقامات لبنانی گفته اند که دولت بیروت با انجام گفتگو و تلاش برای سازش مخالفتی ندارد. ولی در عین حال تاکید می کند که هرگونه مذاکره و سازش باید بر اساس اصولی باشد که دولت لبنان تعیین می کند.