رئیس جمهوری لبنان گفت از اسرائیل پیام گرفته که دولت اورشلیم قصد ندارد با لبنان وارد جنگ شود

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در دیدار با فرمانده نیزوی پاسدار صلح سازمان ملل موسوم به یونیفیل

سخنگوی نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان (ملقب به یونیفیل) در سخنانی ارزیابی کرد که هیچ یک از دو کشور اسرائیل و لبنان خواهان درگیری جنگی نیستند. این سخنگو در مصاحبه ای گفت که گرچه بین دو طرف سخنان شدیداللحنی رد و بدل شده است، ولی واقعیت آن است که هیچ یک از طرفین خواهان درگیری نظامی نیست.

این سخنگو به نام آندره تننتی به خبرنگاران گفت که با مقامات اسرائیل و لبنان به تفصیل سخن گفته و به این ارزیابی رسیده که هیچ یک از طرفین خواهان درگیری و جنگ نیست.

او به حزب الله که عامل اصلی این جریان است اشاره ای نکرد. ولی کارشناسان اسرائیلی نیز بر این باورند که حزب الله از درگیری نظامی با اسرائیل، به ویژه در شرایط کنونی که رژیم ایران با ایالات متحده درگیر است و با تحریم ها دست و پنجه نرم می کند، گریزان است و می داند که چه زیان سنگینی و تلفات دردناکی بر آن گروه وارد خواهد آمد.

در جنگ دوم لبنان که دوازده سال پیش رخ داد، حزب الله صدها تن از افراد خود را از دست داد و محله شیعه نشین جنوب بیروت نیمه ویران گردید و رژیم ایران ناچار شد پانصد میلیون دلار به بازسازی آن اختصاص دهد.

با این همه، اسرائیل با دو مشکل امنیتی روبرو می باشد که اگر حل نشود، احتمال بروز جنگ بسیار بالا می رود. مشکل فوری، منهدم کردن همه تونل های تهاجمی می باشد که ظاهرا سازمان ملل و دولت مرکزی لبنان مسوولیت آن را به عهده دارند. ولی بعید می نماید که هیچیک از دو طرف حاضر به دخالت در آن شود.

موضوع دوم، تعطیل کردن کارگاه تبدیل موشک ها به نقطه زن است که در چند نقطه در حومه بیروت برپا گردید و نابودی آن، برای حفظ امنیت اسرائیل اهمیت درجه اول دارد.

سخنگوی یونیفیل گفت که قرار است امروز (سه شنبه) فرمانده این نیروهای سازمان ملل، که ژنرال استفانو دِلکُل نام دارد، با مقامات ارشد لبنان دیدار داشته و درباره مساله تونل های تهاجمی با آن ها گفتگو کند.

در بیروت، ابراهیم امین السید، رئیس شورای سیاسی حزب الله گفت که آن سازمان برای  جنگ علیه اسرائیل آمادگی کامل دارد و و اگر اسرائیل به حمله دست بزند، با واکنش کوبنده حزب الله روبرو خواهد شد.

رئیس جمهوری لبنان، پرزیدنت میشل عُون Ovn  امروز به خبرنگاران گفت که اسرائیل پیامی برای وی فرستاده و تاکید کرده که قصد درگیری نظامی ندارد. او گفت که متقابلا به اسرائیل پیام داده که لبنان نیز خواهان ادامه آرامش می باشد.

یک دیدگاه

  1. لبنان اینده مخروبه و لانه شغالان خواهد شد چرا که شرارت از انجا بر علیه فرزندان خدا اقدام کرده است درود و برکت بر اسرائیل با د تا ابد

Comments are closed.