رئیس جمهوری لهستان تهدید به قطع رابطه با اسرائیل می کند. سفیر آمریکا در ورشو، به وزیر اسرائیلی توصیه می کند پوزش بخواهد

رهبران بسیاری از احزاب سیاسی در اسرائیل، از سخنان ییسرائل کاتس حمایت کرده و آن را یک واقعیت تاریخی خوانده بودند

در ادامه بحران در روابط اسرائیل و لهستان، که به دنبال سخنان برخی از رهبران اسرائیل در رابطه با فاجعه هولوکاست رخ داده، سفیر ایالات متحده در ورشو به ییسرائیل کاتس وزیر اطلاعات اسرائیل توصیه کرد از سخنان خود پوزش بطلبد و جلوی ادامه بحران را بگیرد.

ییسرائل کاتس که در این هفته به عنوان جانشین وزیر خارجه نیز منسوب شده است، در سخنان خود، از جمله گفته بود که اهالی لهستان، گرایش های یهود ستیزانه را همراه با شیر مادر فرا می گیرند و تنفر نسبت به یهودیان با فرهنگ و باور آنان در هم آمیخته شده است.

اشاره وزیر اسرائیلی به این واقعیت بود که دولت راست گرای لهستان ادعا می کند که مردم آن کشور در کشتار یهودیان به دست آلمان نازی، نقشی نداشته اند.

رئیس جمهوری لهستان تهدید کرده که اگر وزیر اسرائیلی به طور کامل و صریح پوزش نخواهد، ممکن است لهستان با مرز قطع روابط با اسرائیل پیش رود.

وزیر اسرائیلی گفته بود که واقعیات تاریخی را نباید با ملاحظات دیپلماتیک قاطی کرد. منظور وی آن بود که اسرائیل به خاطر روابط دوستانه با دولت لهستان، نباید این واقعیت را نادیده بگیرد.

اکنون سفیر ایالات متحده در ورشو، خانم ژورژت موسباخِر به وزیر اسرائیلی توصیه می کند سخنان خود را پس بگیرد تا بیش از این به روابط دوستانه لهستان با اسرائیل آسیبی وارد نیاید.

لهستان یکی از بزرگترین کشورهای اروپای شرقی می باشد که در همسایگی روسیه قرار دارد و ادامه همکاری با آن، برای ایالات متحده و همچنین اسرائیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

رهبران بسیاری از احزاب سیاسی در اسرائیل، از سخنان ییسرائل کاتس حمایت کرده و آن را یک واقعیت تاریخی خوانده بودند.

بحران روابط با لهستان، موجب باطل شدن کنفرانسی شد که قرار بود در اورشلیم با همکاری سه کشور دیگر اروپای شرقی، برای گسترش همکاری ها برگزار شود.