رئیس جمهوری مصر در گفتگو با نتانیاهو، از پیشبرد صلح بین اسرائیل و امارات عربی متحده جانبداری کرد

رئیس جمهوری مصر که بزرگترین و پرقدرت ترین کشور عربی محسوب می شود، در گفتگوی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، پیشبرد صلح بین اسرائیل و امارات عربی متحده را موجب خشنودی دانست و گفت که این رویداد گام مهمی در راه تقویت صلح و آرامش در خاورمیانه و خنثی کردن نقشه های عناصری است که می خواهند منطقه را به آشوب بکشانند.

در اورشلیم اعلام شد که نتانیاهو با پرزیدنت عبدالفتاح السیسی تلفنی تماس گرفت و او را از روند تماس و گفتگو بین اسرائیل و امارات آگاه ساخت. رئیس جمهوری مصر در پاسخ گفت که او از این رویداد حسن استقبال می کند و آن را یک گام سازنده می داند که در کاهش تنش در خاورمیانه و تقویت صلح و همکاری، می تواند کارساز باشد.

مصر نخستین کشور عربی بود که در اواخر سال ۱۹۷۱ با اسرائیل به توافق صلح رسید و کوتاه مدتی پس از به روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران، پیمان صلح مصر و اسرائیل در مراسم رسمی در کاخ سفید واشنگتن امضا شد.

زنده نام انور سادات که در مقام ریاست جمهوری مصر، پایه گذار صلح با اسرائیل و پیشگام آشتی در میان کشورهای عرب بود، در سوء قصد یک گروه اسلامی مصری، هنگام برگزاری رژه نظامی از پای درآمد ولی با گذشت حدود چهل و دو سال، این صلح همچنان برقرار است. چند سال بعد از مصر، دولت اردن بود که با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد و اکنون نوبت امارات است که در این راه پیشگام شود.

پرزیدنت السیسی در گفتگوی تلفنی با نتانیاهو از جمله چنین گفت: «مصر انجام هر گامی که هدف از آن پیشبرد صلح و آرامش در خاورمیانه باشد، قاطعانه حمایت می کند. در ادامه تاکید شده که از دیدگاه مصر، هر گامی که در راه برقراری صلح برداشته می شود، باید با حفظ حقوق مشروع فلسطینی ها همراه باشد و برپایی کشور مستقل فلسطینی را امکان پذیر سازد تا بتوانند حکومت مستقل خود را در کنار اسرائیل به وجود آورند.