رئیس جمهوری و فرمانده کل ارتش، در یک کارزار دیپلماتیک، رهسپار سه کشور اروپایی می شوند

در یک مرحله دیگر از کارزار دیپلماتیک اسرائیل علیه برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران، مقام ریاست جمهوری اسرائیل پرزیدنت روبی ریولین روز سه شنبه (پس فردا) رهسپار سه کشور اروپایی می شود. رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی وی را در این سفر همراهی می کند.

قرار است پرزیدنت ریولین در این سفر با رئیس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان و رئیس جمهوری و صدراعظم اتریش به طور جداگانه دیدار داشته باشد و خطرات اتمی شدن رژیم ایران را به آنان گوشزد کند.

منابع آگاه گفتند که رئیس ستاد در این ملاقات ها یک رشته اسناد و اطلاعات بسیار محرمانه درباره خطرات اتمی شدن ایران را به رهبران سه کشور ارائه خواهد کرد.

این سفر دیپلماتیک در ادامه مذاکرات و تماس های آشکار و محرمانه ای است که اسرائیل در دو هفته اخیر با مقامات ارشد دولت پرزیدنت بایدن در ایالات متحده به عمل آورده و همچنان به آن ادامه می دهد.

در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، کشورهای غرب اروپا که بیشترین وزنه را در قاره اروپا در صحنه سیاست بین المللی دارند، از ایالات متحده فاصله گرفتند و عملا به پشتیبانی فعال از رژیم ایران پرداختند. ولی در یک ماهی که از آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت بایدن می گذرد، کشورهای غربی به صورت همگام عمل می کنند و لحن اظهارات سران اروپایی نسبت به رفتارهای رژیم ایران جنبه انتقادی شدیدتر گرفته است.

ژنرال کوخاوی برای همتایان اروپایی خود توضیح خواهد داد که چگونه رژیم ایران با اتکا به درآمد نفت، در اکثر کشورهای منطقه به آشوب دست زده و می زند و اگر مهار نشود، خطرات بیشتری خاورمیانه را تهدید خواهد کرد.

ژنرال کوخاوی در هفته های اخیر گفته است که رژیم ایران و تلاش های اتمی و موشکی آن، ایران را به بزرگترین خطر امنیتی برای اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه مبدل ساخته و باید با آن به شدت برخورد شود. او خواهد گفت که بازگشت ایالات متحده به توافق کهنه برجام یک اقدام اشتباه آمیز خواهد بود. او همچنین خطرات مجهز بودن رژیم ایران به موشک های نقطه زن را یادآوری خواهد کرد و خواهد گفت که رژیم ایران اکنون در حال ساخت موشک هایی است که به کشورهای غرب اروپا برسد.

در این سفرها، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل با همتایان فرانسوی، آلمانی و اتریشی نیز دیدارهای جداگانه ای خواهد داشت، که گرچه، خطرات نظامی از جانب رژیم ایران مهمترین مساله مورد بحث خواهد بود، ولی در کنار آن، از همتایان خویش خواهد خواست با تصمیم دادستان دیوان کیفری بین المللی در لاهه که قصد آغاز تحقیقاتی را علیه عملیات جنگی اسرائیل در برابر فلسطینی ها دارد مخالفت ورزند. اتحادیه اروپا هنوز موضعی در این زمینه اتخاذ نکرده است.

ژنرال کوخاوی با اشاره به تلفات سنگینی که در مبارزه با تروریست های داعشی به شهروندان غیر نظامی کشورها وارد آمده، توضیح خواهد داد که حماس هم در حملات موشکی و راکتی خود علیه اسرائیل و همچنین ربودن شهروندان اسرائیلی و جنایات دیگر، دست کمی از داعش نداشته است. با این همه، اسرائیل کوشیده است کمترین آسیب به غیرنظامیان در غزه وارد آید و در این زمینه، رفتار ارتش اسرائیل باید موجب افتخار باشد.

پرزیدنت ریولین و رئیس ستاد ارتش به میزبانان خود خواهند گفت که هدف واقعی آنانی که علیه اسرائیل به دیوان کیفری بین المللی شکایت برده اند آن است که رژیم های دموکراسی را در مبارزه با تروریسم و شهروند کشی تضعیف کنند.