رئیس جمهوری و وزیر خارجه ترکیه، اسرائیل را مورد حمله گزنده قرار دادند، ولی با پاسخ قاطع روبرو شدند

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز روز آدینه (دو روز پیش) اسرائیل را به ارتکاب جنایت علیه فلسطینیان متهم ساخت

سران حکومت اسلامگرای ترکیه بر شدت حملات گزنده و افترا آمیز خود علیه اسرائیل می افزایند. پس از سخنان روز گذشته رجب طیب اردوغان، که با پاسخ کوبنده نخست وزیر اسرائیل روبرو شد، امروز (یکشنبه) نوبت مولود چاوُش اوغلو وزیر خارجه ترکیه بود که اسرائیل را مورد اتهامات غرض آلود قرار دهد. او ادعا کرد که اسرائیل مردم غزه را می کوشد و آنان را از زندگی محروم می سازد.

این ادعای چاوش اوغلو در حالی مطرح می گردد که ترور فلسطینی در غزه، به رهبری حماس و گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین، به یک رشته حملات موشکی علیه اسرائیل دست زدند و بادبادک های آتش زا و بادکنک های انفجاری به سوی اسرائیل فرستادند و موجب صدها آتش سوزی شدند.

گروه های ترور اکنون بیش از شش ماه است که هر هفته روزهای آدینه هزاران نفر را به خط مرزی اسرائیل می آورند تا جدار امنیتی را پاره کنند و وارد اسرائیل شوند. ادعای سازمان های ترور، در همان حال که اسرائیل را به نابودی تهدید می کنند، آن است که اسرائیل باید محاصره قانونی خود علیه غزه را برچیند تا سران حماس بتوانند به هر اقدامی که مایلند دست بزنند.

چاووش اوغلو در ادامه سخنان خود ادعا کرد که ترکیه از این پس، “همه حقایق در مورد غزه را  برملا خواهد کرد”.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز روز آدینه (دو روز پیش) اسرائیل را به ارتکاب جنایت علیه فلسطینیان متهم ساخته و از جمله ادعا کرده بود که سربازان اسرائیلی زنان و کودکان فلسطینی را روی زمین می اندازند و آن ها را لگدمال می کنند. این ادعا به هیچ وجه درست نیست و اگر سرباز اسرائیلی به چنین رفتاری دست بزند، محاکمه و مجازات خواهد شد.

اردوغان که در برابر صدها تن از اسلامگرایان افراطی سخن می گفت، در بخشی از اظهاراتش فریاد زد که “ما بالاخره اورشلیم را تصرف خواهیم کرد”. جمعیت حاضر در آن همایش، به شدت برای اردوغان ابراز احساسات کرد.

بنیامین نتانیاهو این ادعاهای اردوغان را بی جواب نگذاشت و در پاسخ گفت: «کسی که خود، زنان و کودکان کرد را می کشد و مرتکب انواع جنایات می شود، کوچکتر از آن است که بتواند چنین افترا هایی را علیه اسرائیل مطرح سازد.

ترور فلسطینی در یک سال اخیر عامل قتل ده ها نفر اسرائیلی بوده و این کشور حق دارد از امنیت خود دفاع کند. ولی در عین حال، رفتار سربازان اسرائیلی باید بر حسب مقررات سختگیرانه نظامی، و بدون آسیب رساندن به افراد غیرنظامی باشد.

اردوغان در حالی این سخنان زهرآگین را علیه اسرائیل بیان کرد، که ارتش ترکیه بارها نواحی کردنشین شرق آن کشور را بمباران کرده و موجب کشته شدن زن و کودک نیز گردیده و اکنون خود را برای هجوم به شمال سوریه و کشتار رزمندگان کرد که علیه داعش جنگیده اند، آماده می سازد.

تحلیلگران اسرائیلی گفتند: این واقعیت که اردوغان آشکارا و در حضور شهروندان، از آرزوی اشغال اورشلیم سخن می گویند، از خوی جنگ طلبانه خود پرده بر می دارد .

2 دیدگاه‌

  1. آقای رجب طیب اردوان یک دیکتاتور بزرگی شده که حتی آنهایی که از دست او گریخته اند در خارج از کشور در امان نیستند۰ بر اساس رپرتاژ تلویزیون آلمان ایشان با کمک مزدورانش افراد گروهای اپوزیسون را در خارج می دزدد و به ترکیه می برد و به زندان می اندازد۰ یک کارگر کرد اهل ترکیه که در یک فروشگاه دونر فروشی (کباب استانبولی) آلمان کار می کند در اینترنت کامنتی بر علیه اردوان نوشته بود و به جای حرف الف[ نام او] خ گذاشته بود۰ چند تن از کله گنده های ترک در آلمان توسط وکیل از او شکایت کرده بودنند که چرا به آن حضرت توهین کرده است۰ او هم بیچاره چنان کلافه شده بوده که دست به دامن رسانه های آلمان شده که چه باید بکند۰ فقط باید آدم توجه کند که با چه آدمی طرف است۰ نام او در اصل پارسی است: اردوان شاه اشکانی بود که اردشیر نخستین پادشاه ساسانی قدرت را از دست او بیرون کشید و در سال۲۲۷ میلادی مرکز امپراتوری را به پارس برگرداند و به این ترتیب سنتی را که پنج قرن پیش از آن با پیروزی اسکندر قطع شده بود دوباره بر قرار کرد۰

  2. اسراییل رفتارش با مظلومین فلسطینی خیلی بی رحمانه است. و اسنادش موجود است.
    ما از اسراییل میخواهیم که فلسطین رو تحمل و درک کند.

Comments are closed.