رئیس جمهور ارمنستان از کشورهای ترکیه و روسیه خواست برای جلوگیری از  «سوریه ای دیگر» در مناقشه بر سر قره باغ دخالت نکنند

همزمان با ادامه درگیری‌ها در منطقه ناگورنو قره باغ مقامات باکو و ایروان اعلام کردند که وزرای خارجه دو کشور برای دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به هدف پایان بخشیدن به درگیری ها به واشنگتن خواهند رفت.

این در حالی است که هر دو طرف روزگذشته  ( سه شنبه) هم چنان  از ادامه درگیری ها سخن گفتند. همچنین وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که درگیری ها در طول شب گذشته ادامه داشته است و نیروهای ارمنستان مناطق ترتر و آغدام (آکنا) را گلوله باران کرده اند. در مقابل سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان از «نبردهای شدید و بی امان» در جنوب مناطق مورد مناقشه سخن گفت.

از سوی دیگر وزارت دفاع ارمنستان نیز  نیروهای جمهوری آذربایجان را به استفاده از آتش توپخانه ای و نیروی هوایی در شمال مناطقی که درگیری ها در آنها در جریان است متهم کرد.

باکو و ایروان ۵ روز پیش  از برقراری آتش بس سخن گفته بودند اما هر دو طرف مانند آتش بس قبلی که با میانجیگری روسیه اعلام شده بود، بلافاصله یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

مایک پمپئو هفته گذشته از تلاش های دیپلماتیک واشنگتن برای کمک به دستیابی به راه حلی «پایدار» در قره باغ سخن گفته بود. وزارت خارجه ایالات متحده تاکنون در این باره سخنی نگفته است و هنوز مشخص نیست که دیدار وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان با همتای آمریکایی خود به صورت مشترک انجام خواهد شد یا جداگانه.

آرمن سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان گفته بود  که ترکیه با حمایت همه جانبه از جمهوری آذربایجان منطقه جنوب قفقاز را «بی ثبات» کرده است.

با این حال او از دیگر کشورها از جمله روسیه که با ایروان پیمان دفاعی امضاء کرده است خواست تا برای جلوگیری از شکل گیری «سوریه ای دیگر» در مناقشه بر سر ناگورنو قره باغ دخالت نکنند.

در مقابل مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه بحران کنونی، ارمنستان را کار نیروهای مهاجم دانسته و از اقدامات روسیه، آمریکا و فرانسه برای میانجیگری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان انتقاد کرد.