رئیس دفتر روحانی، جنایات ماهشهر را تایید کرد، ولی تیراندازان را غیروابسته به حکومت دانست

 محمود واعظی ، افزوده این افراد «در ماهشهر و عسلویه سنگربندی کرده بودند و اسلحه داشتند که موضوع عجیبی بود»

محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی، در عین حال که درستی فیلم ها و گزارش‌ها ی کشتار معترضان آبان ماه در “ماهشهر” را درست دانست، ولی ادعا کرده گفت: ءعده‌ای مسلح در اعتراض‌های ماهشهر در اقدامی “خیلی عجیب” به سوی مردم و پلیس تیراندازی کرده‌اند».

این ادعای دروغین، در حالی توسط رئیس دفتر روحانی مطرح می شود که آتشباری به سوی مردمی که به نیزار گریخته بودند، توسط تانک و تیربار به عمل آمد که بی تردید در اختیار “افراد خودسر” قرار ندارد.

در پی دشمن خواندن معترضان از سوی علی خامنه ای و فرمان آتش به اختیار در باره آنان ، مقامات رسمی نیز پیرو این نظریه با شهروندان معترض و جان‌باخته و مجروح همچون یک “شهروند” برخورد نکرده و آنان را دشمن می نامند .

محمود واعظی ، افزوده این افراد «در ماهشهر و عسلویه سنگربندی کرده بودند و اسلحه داشتند که موضوع عجیبی بود».

هم چنین امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نیز گفته: «در ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند و دقیق می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند».

این مقام دولتی این افراد را مسئول یا عامل بخشی از کشتار‌ها در ماهشهر معرفی کرده است.

واعظی درباره آمار قربانیان اعتراض‌ها به گران شدن بنزین در ماهشهر هم هیچ اشاره‌ای نکرده و نگفته چه نیرو‌ها و افراد دیگری در این کشتار نقش داشته‌اند.

قاضی‌زاده هاشمی ادعا کرده است :برخی از افراد کشته شده قصد داشته‌‌اند «به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند».

وی با دفاع از به رگبار بستن معترضان در ماهشهر گفته است:  «آیا کسی نمی‌داند وقتی می‌خواهد به خطوط اصلی انرژی کشور حمله کند چه اتفاقی رخ می‌دهد» ؟

هم چنین  محسن بیرانوند فرماندار و رضا پاپی، فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر، نیز کشتار معترضان در نیزارهای این شهرستان را تایید کرده بودند.

فرماندار ماهشهر گفته بود که کشته شدگان در نیزارهای ماهشهر “مسلح” بودند و حضور میدانی نیرو‌های انتظامی در این اعتراض‌ها را تایید کرده بود.

در حالیکه مردم ایران روزهای پایانی آذر را پشت سر می گذارند  و حدود یک ماه از آغاز اعتراضات سراسری آبان ماه گذشته است ولی هنوز هیچ آمار رسمی از تعداد جان‌باختگان، مجروحان و حتی بازداشت‌شدگان بیرون نیامده است و در بهترین حالت، از سوی مسئولین مختلف اعدادی بیان شده است که بعضا با هم تناقض بسیاری داشتند.

به گفته شاهدان عینی در ماهشهر گزارش‌ها  و فیلم های مستند حکایت از آن دارد که در جریان این اعتراض‌ها نزدیک به ۱۰۰ نفر از معترضان پناه‌گرفته در نیزارهای ماهشهر جان باخته‌اند.

شهرک‌های چمران، رجایی و طالقانی از مناطق اصلی درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در ماهشهر بوده‌اند که هنوز از آمار دقیق قربانیان در این شهرک‌ها گزارشی منتشر نشده است.

با وجود تایید کشتار شماری از معترضان در ماهشهر از سوی دست‌کم چهار مقام مسئول، هنوز ابعاد این کشتار خشونت‌بار به طور رسمی اعلام نشده است.

حسین نقوی حسینی،رییس  کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس، پیشتر گفته بود بیش از از هفت هزارتن بازداشت شده اند . دادستان حکومت  این عدد را تکذیب کرد و تاکید کرد هیچ مقامی مجاز نیست بدون داشتن اطلاعات دقیق به ارائه آمار بپردازد.

2 دیدگاه‌

Comments are closed.