رئیس دیوان عالی کشور اعلام کرد: پرونده  اعدام روح الله زم در حال بررسی است

به دنبال  اظهار نظرهای ضد و نقیض، درباره اعدام روح الله زم موسس کانال تلگرامی آمدنیوز، رئیس دیوان عالی حکومت گفت پرونده زم، در این دیوان در حالی بررسی است.

رسانه‌های ایران، نیز روز گذشته (پنجشنبه) از جمله خبرگزاری ایرنا، ابتدا از قول این مقام خبر دادند که رای نهایی این دیوان درباره پرونده روح‌الله زم صادر شده است؛‌ اما لحظاتی بعد خبرگزاری میزان این خبر را تکذیب کرد.

همزمان  احمد مرتضوی‌مقدم، رئیس دیوان عالی کشور، در اظهار نظری جدید در این باره گفت: «در دادگاه رسیدگی به پرونده روح الله زم، برای وی حکم اعدام صادر شد اما رای این پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع داده شد که در حال بررسی و اعلام نظر است».

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سال گذشته روح‌الله زم را در عراق بازداشت و به ایران آوردند. جلسات محاکمه او از بهمن ۹۸ در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی آغاز و سرانجام برای او حکم اعدام صادر کرد.

این پرونده با اعتراض وکیل او به دیوان عالی کشور رفته است

پیشتر نیز  گزارشگران بدون مرز، سازمان غیردولتی حامی اصحاب رسانه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «صدور حکم اعدام را برای روح‌الله زم مدیر کانال اطلاع‌رسانی آمدنیوز محکوم می‌کند و خواهان لغو فوری این حکم غیر قابل پذیرش است».

در این بیانیه، قاضی ابوالقاسم صلواتی که ریاست دادگاه روح‌الله زم را بر عهده داشت «جلاد روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران» توصیف شده است.

مسئولان حکومت ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق کرده است.