رئیس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل: رژیم ایران نخواهد توانست به آسانی، بمب هسته ای داشته باشد

رئیس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل: رژیم ایران نخواهد توانست به آسانی، بمب هسته ای داشته باشد

یک مقام ارشد ارتش دفاعی اسرائیل بر این گمان است که حتی اگر رژیم ایران به طور علنی از برجام خارج شود و به اجرای برنامه های هسته ای خود باز گردد، هنوز قادر به ساخت بمب هسته ای نخواهد بود و می توان از اجرای چنین برنامه ای جلوگیری کرد.

ژنرال تَمیر هِیمن، رئیس رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل که در یک سخنرانی این ارزیابی را مطرح ساخت، تاکید کرد که اسرائیل با دقت بسیار برنامه های هسته ای و موشکی رژیم ایران را دنبال می کند و از خطرات آن آگاهی دارد و برای تامین امنیت خویش، به همه تدارکات لازم دست زده و می زند.

ژنرال هیمن که در کانون میراث اطلاعاتی اسرائیل در تل آویو سخنرانی می کرد، حاضر نشد به طور مشروح توضیح دهد که چرا به گمان وی، رژیم ایران هنوز تا اجرای نیت نهایی خود که همان ساخت بمب اتمی می باشد، هنوز فاصله بسیار دارد. با این همه، وی گفت که یکی از محاسبات رژیم ایران در خودداری از شتاب برای رسیدن به بمب هسته ای، آن است که در برابر فشارهای سنگین جهانی قرار نگیرد و با ضربات پیشگیرانه “کشورهای دیگر” روبرو نشود. وی نام این کشورها را نبرد.

رئیس رکن اطلاعات ستاد ارتش، در ادامه سخنرانی خود گفت که رژیم ایران در حال حاضر زیر فشار سنگین بین المللی قرار دارد و این فشار از چندین سو وارد می آید که مهمترین آن ها تحریم های اقتصادی ایالات متحده است”.

گفتنی است که حتی رهبران روسیه و چین هم در روزهای اخیر گفته اند که رژیم ایران حق ندارد از برجام خارج شود و به برنامه های هسته ای باز گردد. دولت های پکن و مسکو، معمولا از حکومت ایران در برابر فشار ایالات متحده دفاع می کنند، ولی آنان نیز با بازگشت رژیم ایران به برنامه های اتمی به شدت مخالفت می ورزند.

در هفته های اخیر سران حکومت ایران گفته اند که با ابراز ناامیدی نسبت به تلاش های دولت های غرب اروپا برای یافتن سازوکاری که اثرات تحریم های آمریکایی را خنثی کند، گام به گام از برجام خارج خواهند شد. روسیه و چین، از این اقدام رژیم ایران ابراز ناخرسندی کرده و به انتقاد از آن پرداخته اند.

در مورد روسیه، رئیس رکن اطلاعات ارتش اسرائیل ارزیابی کرد که روسیه می کوشد با به وجود آوردن بحران های محدود و قابل کنترل در منطقه، راه خود را برای استقرار در خاورمیانه و تحکیم جای پای خود هموار سازد. او گفت که در حال حاضر، روسیه بیشترین تلاش خود برای تقویت نفوذ خویش در خاورمیانه را در سوریه متمرکز ساخته است.

یک دیدگاه

  1. یکی ازسران ممالک دنیا از حکومت پلید ایران بپرسد که مگر شما شکم ملت خودتان و وضعیت زندگی ومعاش ومسکن واقتصاد و آزادی و بهداشت و اموزش و… مردم خودت را تمام وکمال انجام داده ای که حالا میخواهی ازسرخوشی وشنگولی ویا پز دادن به سایر ملل ویا تحمیل خواسته هایت به دنیا ویا علم کردن موشکها وبمبهای غیرقابل کنترل باعث تهدید سایرکشورها وملل شوی و بمب اتم هم بسازی؟ بروید اول شکم ملت ایران را سیر کنید وسپس به فکر سایر موارد ناقص درکشورتان بیفتید. دادن تیغ به زنگی مست خودش دیوانگی کامل را نشان میدهد که سایر ملل وسران کشورهای دیگر بای جلوی آنرا بگیرند. حکومت ایران لیاقت وظرفیت لازم برای اینکاررا اصلا وبه هیچ عنوان ندارد.

Comments are closed.