رئیس سازمان اطلاعات مصر طرح توافق با حماس را در مورد آتش بس در غزه، به اسرائیل آورد

عباس کمال رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر که دیدار محرمانه ای از اسرائیل داشت

منابع خبری می گویند که یک مقام بلندپایه مصری در روزهای اخیر به طور محرمانه از تل آویو دیدن کرده تا جزئیات توافقی را که با حماس در مورد توقف عملیات تعرضی از غزه به دست آمده به آگاهی اسرائیل برساند و از دولت این کشور نظرخواهی کند.

مقامات رسمی اسرائیل تا کنون واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده اند.

از دیدگاه ناظران سیاسی، علت این امر آن است که جناح راست در کابینه اسرائیلی با هرگونه تماس و سازش با حماس مخالفت می ورزد و بر این باور است که باید حماس را همچنان زیر فشار گذاشت و به سرکوب آن ادامه داد، تا این سازمان تروریستی به کلی ریشه کن گردد.

در ماه های اخیر حماس با به راه انداختن یک رشته عملیات تعرضی، تهدید کرده بود که اگر اسرائیل مرزها را بازگشایی نکند و محاصره دریایی و زمینی و هوایی متوقف نشود، ترور فلسطینی از غزه شدت خواهد گرفت.

به گفته محافل خبری در مصر، حماس حاضر شده در مقابل تامین بخش کوچکی از خواسته های خود عملیات تعرضی را متوقف سازد.

در ادامه گزارش آمده است که رئیس سازمان اطلاعات مصر، عباس کمال در روزهای گذشته به طور محرمانه از تل آویو دیدن کرده و توافقی را که بین دولت مصر و حماس به دست آمده به آگاهی مقامات اسرائیلی رسانده و از آن ها نظرخواهی کرده است.

اسرائیل به طور اصولی  هرگونه گفتگو با سازمان های ترور را نفی می کند و در روزهای اخیر بارها در اورشلیم تاکید شده که اسرائیل به هیچ توافقی با حماس نرسیده، ولی در عین حال روشن ساخته است که اسرائیل هر آرامشی را که از جانب غزه برقرار گردد، با آرامش پاسخ خواهد گفت.

به دنبال آرامش روزهای اخیر رد مرز اسرائیل با غزه بود، که از دیروز گذرگاه مرزی کِرِم شالوم Kerem Shalom بازگشایی شده تا دوباره بتوان کالا و مایحتاج را وارد غزه کرد.

احتمال زیاد میرود که توافق پیشنهادی از جانب مصر، که پس از مذاکرات گسترده با حماس به دست آمده، بازگرداندن پیکرهای دو سرباز مفقود الاثر اسرائیلی و همچنین دو شهروندی که عمدا وارد غزه شده و به اسارت درآمده بودند را شامل نمی شود.

خانواده های این افراد، دولت اسرائیل را زیر فشار گذاشته اند که به هیچ معامله ای تن در ندهند که بازگردانیدن این افراد در آن گنجانده نشده باشد.

یک وزیر کابینه اسرائیل که نخواست نامش برده شود گفت که: هیچ توافقی با حماس به عمل نیامده و هیچ توافقی نیز در راه نیست.

این سخنان در پایان نشست روز گذشته کابینه محدود امنیتی – سیاسی اسرائیل بیان گردید که در اورشلیم برگزار شد و رایزنی ها بیش از سه ساعت به درازا کشید.

یک دیدگاه

Comments are closed.