رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، علی اکبر صالحی، نسبت به ترور احتمالی دانشمندان اتمی ایران هشدار داد

مجید جمالی فشی ظاهرا اعتراف کرد که توسط اسرائیل اجیر شده بود و موتورسیکلتی که در آن مواد منفجره جاسازی شده بود در اسرائیل در اختیار او قرار گرفت

رئیس آژانس اتمی ایران در مصاحبه با آسوشیتدپرس هشدار داد که اگر به جان دانشمندان اتمی ایران تعرضی صورت گیرد، رژیم شدیدا انتقام خواهد گرفت. علی اکبر صالحی گفت که سوءقصد به جان دانشمندان اتمی ایران، عاقبت بسیار ناگواری خواهد داشت.

رژیم ایران در گذشته بارها ادعا کرده که اسرائیل عامل سوءقصد به جان دانشمندان اتمی ایران بوده است.

در حالی که اسرائیل نسبت به این ادعا سکوت کرده، برخی آگاهان ارزیابی کرده اند که سوء قصدهایی که در سال های گذشته صورت گرفته، علل مختلف درون گروهی داشته و به دولت های خارجی مربوط نبوده است.

دست کم یک دانشمند ایرانی به خاطر فعالیت علیه رژیم ترور شد و یک دانشمند اتمی دیگر دکتر اردشیر حسین پور نام داشت که بعدها گفته شد که با غنی سازی بیست درصدی مخالفت می ورزیده و تولید سلاح هسته ای را برای ایران خطرناک می دانسته است.

در مورد یکی دیگر از افراد ترور شده به نام دکتر مسعود محمدی، که رژیم او را دانشمند اتمی توصیف کرد، گفته شده بود او به علت اختلاس مالی مورد انتقام قرار گرفته است.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت که اگر کشورهای اروپایی به وعده خود درباره اعطای امتیازاتی پس از خروج آمریکا از برجام عمل نکنند، رژیم ایران نیز از برجام خارج خواهد شد و برنامه های اتمی خود را با شتاب بیشتر از سر خواهد گرفت.

رئیس آژانس اتمی ایران، در رابطه با کشته شدن چند تن افرادی که “دانشمندان اتمی” توصیف شده بودند، به صراحت نامی از اسرائیل نبرد، ولی آگاهان آن را تهدید غیرمستقیمی علیه اسرائیل دانستند.

یکی از کسانی که ظاهرا هدف سوءقصد قرار گرفت و از پای درآمد، یک فرمانده سپاه پاسداران به نام حسن مقدم بود که فرمانده واحد پیشبرد برنامه های موشکی سپاه پاسداران معرفی گردید. ولی مرگ او هنگام انجام یک آزمایش موشکی بود که در جریان آن شانزده تن دیگر نیز کشته شدند و بعید می نماید که مرگ آنان در اثر یک سوءقصد بوده، و احتمال قوی تر آن است که آزمایش موشکی با اشکال روبرو بوده و موجب انفجار شده است.

این انفجار در یک پایگاه موشکی سپاه پاسداران در نزدیکی آبادی بیدگانه در فاصله ۴۵ کیلومتری از تهران روی داد.

در مورد قتل دکتر مسعود محمدی، حکومت پس از مدتی فردی را به اعتراف تلویزیونی واداشت که مجید جمالی فشی معرفی گردید و ظاهرا اعتراف کرد که توسط اسرائیل اجیر شده بود و موتورسیکلتی که در آن مواد منفجره جاسازی شده بود در اسرائیل در اختیار او قرار گرفت.

این ادعا در حالی مطرح گردید که جاسازی مواد انفجاری در یک موتورسیکلت، مستلزم آن نیست که یک موتورسیکلت ویژه باشد که از خارج به ایران فرستاده شود – کاری که با خطرات زیاد روبرو می باشد.

یکی از افرادی که هشت سال پیش کشته شد و یک موتور سوار بسته مواد انفجاری را به بدنه اتومبیل او جسبانده بود دکتر مجید شهریاری نام داشت. او عضو آژانس اتمی ایران و تخصصش شیوه های غنی سازی اورانیوم بود.

آگاهان می گویند که اکنون علی اکبر صالحی با پیش کشیدن این گونه موارد، می خواهد زمینه را برای بازگشت رژیم ایران به برنامه های هسته ای هموار سازد.

یک دیدگاه

Comments are closed.